Hep yakınırdı: Bir gün maden canımı alacak

19 madenci geride, anneler, babalar, kardeşler ve eşleriyle çocuklarını bıraktı. En büyük acıyı aileleri yaşıyor. Birçoğu çaresizlikten madencilik yapıyordu

Cumartesi 12.12.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 12.12.2009
ABONE OL
TAM 19 kişi can verdi, yerin metrelerce altında. Kimi yıllardır, kimi aylardır çalışıyordu. Hepsinin hayalleri, umutları vardı. Bunların tümü göçük altında yitip gitti. Geride acılı eşler, çocuklar kardeş ve anne-babalar ile 19 evde hiç sönmeyecek kor ateşler kaldı. Kuşoğlu Ailesi'nin evine çifte ateş düştü. Kardeş çocukları İzzet Kuşoğlu (31) ve Mehmet Kuşoğlu (35) hayatını kaybetti. Aynı madende çalışan ancak olay sırasında yemekhanede bulunan Ahmet Kuşoğlu, patlamadan son anda kurtuldu. "Kendimi berbat hissediyorum" diyen Kuşoğlu, "Yemekteydim. Birden patlama oldu. Her yer toza dumana karıştı. Patlama içeridekileri kaldırıp yere vurdu" dedi.

KÖYE YENİ GELMİŞLERDİ

Olaydan 2 ay önce çiftçilikle geçindiği Karaoğlan Köyü'nden madende çalışmak üzere Bük Köyü'ne taşınan 2 çocuk babası İzzet Kuşoğlu'nun acılı eşi Nevriye Kuşoğlu ise çocuklarına sarılarak gözyaşı döktü. Gözü yaşlı eş Nevriye Kuşoğlu, çocuklarına bakarak "Biz şimdi ne yapacağız. Daha yeni gelmiştik bu köye. Hayata yeniden başlamıştık." diye ağıt yaktı. Biri 4.5 aylık bebek, 3 çocuk babası olan vardiya çavuşu Mehmet Kuşoğlu'nun eşi Semra Kuşoğlu ise haberi alır almaz fenalaştı. Sağlık ekiplerinin müdahale ettiği acılı kadın, kızlarını bağrına bastı. Seyit Ali Akduman (37), 2 yıl sonra emekli olacaktı. Geride annesi Navize, eşi Gönül, iki kızı Melisa (4) ve Münise'yi (11) gözleri yaşlı bıraktı. Eşinin işine her gün korkarak gittiğini söyleyen Gönül Akduman, "Bir gün burada ölebilirim diyordu. Göçük olayları olduğundan işine korka korka gidiyordu. Ama dün (önceki gün) çok neşeliydi. İşine güle güle gitmişti" dedi.

BİZİ ÖPMEYE DOYAMADI

Patlamanın olduğu gün işe giderken, eşi Ayşe ve 1,5 yaşındaki oğlu Hüseyin ve 5 yaşındaki kızı Beyza'yı diğer günlerin aksine birçok kez öpen Mehmet Bambal ise göçüğün altında kalan işçilerden bir diğeriydi. Bursa'da tekstil işinde çalışırken ekonomik kiriz yüzünden işsiz kalıp 1 yıl önce memleketi Bükköy'e dönen Bambal'ın acılı eşi Ayşe Bambal, "Bizi öpmeye doyamadı" diye ağıt yaktı. 21 yaşındaki Emir Ali Turhan, ailesinin geçimine katkı sağlamak için, yaklaşık 1 yıl önce maden ocağında çalışmaya başladı. Turhan sözlüsüyle evlilik hazırlığı içindeydi. Ertuğrul Demiray da tıpkı Turhan gibi askerden yeni dönmüştü. Maden ocağında 2 ay önce çalışmaya başlayan Demiray'ın 3 kardeşi vardı. Göçükte ölen işçilerden Yunis Arıçiçek ise yaklaşık 20 yıldır madencilik yapıyor ve 2 yıl sonra emekli olmayı planlıyordu. Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki göçükte yaşamını yitiren 19 işçiden 5'i Kütahya'nın Gediz İlçesi'nden çalışmak için maden ocağına gelmişti.