Özcan'dan 'İmam hatipler genel lise olsun' önerisi

YÖK Başkanı Özcan, imam hatiplerin genel liselere çevrilerek, zorunlu yerine seçmeli din dersi önerdi

Cumartesi 12.12.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 12.12.2009
ABONE OL
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Danıştay'ın katsayıyla ilgili itirazlarını kabul etmediğini hatırlatarak, "Hukuku hilesiz dolanırız. B, C, D ve E planlarımız var" dedi. Kendi ifadesiyle "radikal bir öneri" ortaya atan Özcan, imam hatiplerin genel liselere çevrilerek, ilk ve orta öğrenimde zorunlu din dersinin kaldırılmasını, seçmeli dersin de İslam'ın temel bilgilerini içermesini önerdi. Gazete ve televizyonların Ankara temsilcileri ile buluşan Özcan, şu mesajları verdi:
17 Aralık'ta katsayı eşitsizliğiyle ilgili karar alınacak. Sınav sisteminde ve tarihlerde değişiklik yok. Makas daraltma alternatifler arasında. Katsayı sorunundan dolayı geceleri uykularım kaçıyor.
Yeni düzenleme iptal edilirse B, C, D, E planlarımız var. Gerekirse hukuku dolanırız. Yanlış anlaşılmasın. Hile, sahtekarlık yok. Bize açık tüm yolları deneyerek E'ye kadar olan planlarımızı uygulayacağız. Yasal düzenlemeye ihtiyaç yok. Bu türban sorununda denendi ve başarısız oldu.
İmam hatipler genel liseye çevrilebilir. Orta öğretimdeki din dersi seçmeli hale getirilebilir. İsteyen Kur'an, isteyen Alevilik, Hristiyan da Hristiyanlık dersi alır. Kimse çocuğunu imam olsun diye imam hatipe göndermiyor. İmam ihtiyacı ise, Diyanet'e bağlı 3-5 yüksekokuldan karşılanabilir. Bunu karşıladıktan sonra imam hatipleri tutmanın pek yararı olmayabilir. Ama bu kamuoyunda kabul edilir mi bilmiyorum. Çok radikal bir düşünce.

YÖK'TEN AÇIKLAMA

YÖK'ten akşam saatlerinde yapılan açıklamada "Bazı çevrelerce yanlış yorumlandığı üzere 'hukuka karşı hile' yapılması düşüncesi akıldan bile geçmemiştir" denildi. Ayrıca, Özcan'ın imam hatip liselerinin düz liseye dönüştürülmesine ilişkin önerisinin "şahsi düşüncesi" olduğu belirtilerek şu anda böyle bir çalışma olmadığı ve konunun YÖK'ün yetkisinde bulunmadığı kaydedildi. ANKARA