Tokat saldırısının emri Tunceli'den

Genelkurmay Başkanlığı, Tokat'ta yedi askerin şehit olduğu saldırı emrinin, PKK'nın Tunceli sorumlusu tarafından verildiğini açıkladı

Cumartesi 12.12.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 12.12.2009
ABONE OL
Genelkurmay Başkanlığı, Tokat Reşadiye'de 7 askerin şehit olmasıyla sonuçlanan ve örgüt tarafından da üstlenilen saldırının emrini PKK'nın Tunceli sorumlusunun verdiğini açıkladı. 8-9 Aralık'ta yapılan telsiz konuşmalarındaki analizlerden, saldırının PKK tarafından yapıldığının kesin olarak tespit edildiği bildirildi. Genelkurmay'ın basın bilgilendirme toplantısını bu hafta İstihbarat Daire Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin düzenledi. Tokat'taki olayın detayları hakkında bilgi veren Pekin, saldırının bir dakika içinde gerçekleştiğini açıkladı. İşte Genelkurmay'ın saldırı hakkında verdiği çarpıcı detaylar:
Bir dakika içinde gerçekleşen saldırıda 4 ayrı mevziden ateş edildi.
3 asker anında şehit oldu.
Olay yerinde 75 kalaşnikof tüfek mermisi kovanı bulundu.
Saldırı hakkında Zap bölgesinde bulunan "HPG" karargahına da rapor verildiği tespit edildi.
Olaydan yara almadan kurtulan bir personel, yola çıkarak Sazak köyü istikametinden gelen ve içinde şoför ve bir kadının bulunduğu kırmızı renkli toros marka bir aracı durdurmak istedi, ancak araç yoluna devam etti.
Bölgede Jandarma Özel Harekat birlikleri operasyonlara devam ediyor.
Aynı gün Batman'daki askeri lojmanlara da bir saldırı düzenlendi. 2 astsubay yaralandı.

BİR GÜN ÖNCE ÜSTLENDİ

PKK, Tokat'ı 1995'ten beri Karadeniz'e açılmak için kullanıyor.
PKK, 1996 tarihinde DHKP-C ve TİKKO terör örgütleriyle müşterek eylem ve işbirliği kararı almıştır. Güvenlik güçlerince 1995-2003 yılları arasında alınan tedbirler ve operasyonlarla terörist unsurlar bölgeden temizlemiştir. 2003 yılından söz konusu olayın gerçekleştirdiği tarihe kadar PKK bölgeye yeniden açılmaya başlamıştır.
Muhtemelen terör örgütü TSK'nın detayları tespit edip, bugünkü basın toplantısında açıklama yapacağını düşünerek, bir gün önce, yani 10 Aralık'ta bu olayı üstlenmiştir. Korgeneral Pekin, PKK'nın 'sözde' eylemsizlik kararı aldığı 13 Nisan 2009'dan bu yana toplam 189 olay gerçekleştirdiğini, bu olaylarda 64 güvenlik görevlisinin şehit edildiğini de açıkladı. Pekin, terör örgütünün kaçışları ve çözülmeyi önlemek için son 6 ay içinde çok sert önlemler aldığının ve örgütten kaçarken yakaladığı 33 örgüt mensubunu öldürdüğünün tespit edildiğini de bildirdi. ANKARA

Karadeniz güzergâhı
GENELKURMAY İstihbarat Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Tokat Reşadiye'deki saldırıyı anlatırken haritalardan yararlandı. Pekin, basın mensuplarına, PKK terör örgütünün 1993 yılında Doğu ve Güneydoğu'dan Karadeniz'e açılmak için aralarında Tokat ilinin de bulunduğu güzergâhı anlattı.