MHP'liler miting alanını doldurdu

MHP'nin, Ankara'da, "Bin Yıllık Kardeşliği Yaşa ve Yaşat" adıyla düzenlediği miting, Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin konuşmasının ardından sona erdi.

Pazar 13.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 13.12.2009 14:20
ABONE OL
Mitinge katılanlar, olaysız bir şekilde alandan ayrıldılar.(


''TÜRKİYE'NİN ÖNÜNDEKİ BU SORUNUN ADI BÖLÜCÜLÜK VE TERÖRDÜR''

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Türkiye'nin bugün çok ağır ve önemli tehdit ve tehlikelerle karşı karşı bulunduğunu'' ileri sürerek, ''Türkiye'nin önündeki bu sorunun adı bölücülük ve terördür'' dedi.

MHP'nin, ''Bin Yıllık Kardeşliği Yaşa ve Yaşat'' sloganıyla gerçekleştirdiği miting için erken saatlerden itibaren üst aramaları yapıldıktan sonra Tandoğan Meydanı'na alınan vatandaşlar, Bahçeli konuşmasına başlayıncaya kadar sık sık ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'' ve ''Ne mutlu Türküm diyene'' sloganları attı.
''Nefes Nefese Anadolu'' grubunun konser verdiği mitingde, sergilenen tiyatral gösterinin ardından Atatürk'ün sesinden Nutuk'tan bir bölüm dinletildi. 10. Yıl Marşı'nın söylendiği, halk oyunları ve sema gösterilerinin yapıldığı mitingde, şehitler için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Daha sonra ''Devletin başına Devlet gelecek'' sloganları eşliğinde platforma çıkan Bahçeli, ''kardeşlikle geçen bin yılın kaynaştırdığı büyük Türk milletinin bir kez daha tarih yazmak için ve kardeşliğe sahip çıkmak için Tandoğan Meydanı'nda toplandığını'' söyledi.

''Bin yıllık kardeşliği yaşa ve yaşat'' sloganıyla yapacakları toplantının ilkinde Ankaralılar ile buluşmaktan ''bahtiyar'' olduğunu dile getiren Bahçeli, Türkiye üzerinden oynanmak istenen oyunlara rağmen şehit ve gazilere sahip çıkmak, ''yıkılmadım ayaktayım'' demek için Ankara'da toplanan vatandaşlara teşekkür etti.
Ankara'nın ilçelerini tek tek sayan Bahçeli, tıpkı milli mücadele yıllarında olduğu gibi inanç ve gururla Ankara'yı başkent yapan ruhu burada gösterdiklerini ifade etti.

Şerefli Türk bayrağı altında toplananları ortak geleceklerini kucaklamak, milli değerler altında kenetlenmek, milli birliği ve devleti korumak için bir araya geldiğini söyleyen Bahçeli, şehitlerin ruhlarının, şehit analarının ve yetimlerinin gözyaşlarının burada olduğunu kaydetti.

SOSYAL DOKU AĞIR YARA ALMIŞTIR

''Bin yılın kaynaştırdığı Türk milleti üzerinde oynanan oyunlar boşa çıkmıştır'' diyen Bahçeli, toplanan kalabalığın da bunun ifadesi olduğunu, Tandoğan'dan yükselen sesin, Türkiye'nin kurtuluş umudu olduğunu ve biçilen kefenleri parçalayacağına yürekten inandığını söyledi.

Konuşmasında AK Parti hükümetini de eleştiren Bahçeli, ''son 7 yılda Türkiye'nin AK Parti iktidarı ile can çekiştiğini'' öne sürdü.

''AK Parti'nin ülkeyi, siyasi ahlak ve vicdani ölçü taşımayan, riya ve istismardan başka sermayesi kalmayan, başarısız, kötü niyetli ve şaibeli bir zihniyet ile yönettiğini'' savunan Bahçeli, son 7 yılın Türkiye için karanlık bir dönem olduğunu ileri sürdü.

''Yıkım ve tahribat afet boyutlarına ulaşmıştır. Sosyal doku ağır yara almıştır'' diyen Bahçeli, kamplaşma ve kutuplaşmanın derinleştiğini, devlet kurumlarının kuşatıldığını, siyasi kurumların kirlendiğini söyledi.
Türk milletinin bu süre içinde daha yoksun, çaresiz ve umutsuz olduğunu savunan Bahçeli, Türkiye'nin dış politikasını da eleştirdi. Hükümetin ''ver kurtul ve teslimiyetçi bir zihniyet ile dış politikayı yürüttüğünü'' savunan Bahçeli, şunları kaydetti:

''Türkiye Kıbrıs'ta Rumlar'ın, Irak'ta Barzani'nin, Kafkaslar'da Ermeniler'in peşinden koşan bir ülke olmuştur. Kıbrıs Türkleri kaderlerine terk edilmiştir. Irak Türkmenleri ve Kerkük'e sırt çevrilmiş, Azerbaycanlı kardeşlerimiz küstürülmüştür. Balkanlardaki kardeşlerimiz ve Batı Trakya'daki soydaşlarımız unutulmuştur. Ancak bugün ülkemiz bunlardan çok daha ağır ve önemli tehdit ve tehlikelerle karşı karşıyadır. Türkiye'nin önündeki bu sorunun adı bölücülük ve terördür. Vatan evlatlarının şehadetleri sürmektedir, anaların ağıtları yürekleri dağlamaktadır.''

MHP'NİN ANKARA MİTİNGİ BAŞLADI

Mitingin yapıldığı Tandoğan alanı sabahın erken saatlerinden itibaren Ankara ve Ankara dışından gelen partililer tarafından dolduruldu. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı ve katılımcıların tek tek üst araması yaparak miting alanına aldığı görüldü. Ankara dışından otobüslerle mitinge gelenlerin yoğunlukta olduğu izlendi.

Yaklaşık 50 bin kişilik Tandoğan miting alanının bağlantılı yollarla birlikte trafiğe kapatıldığı ve alanın büyük bölümünün dolduğu dikkati çekti. Ellerinde Türk bayrağı ve parti bayrakları taşıyan partililer sık sık "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları attı. Çevre binalardan da vatandaşların Türk bayrakları asarak mitinge destek verdikleri görüldü. Bahçeli'nin konuşacağı platformun arkasına merhum Alpaslan Türkeş ve Devlet Bahçeli'nin dev posterleri asıldı.

Ankara'da havanın yağışlı olmamasının mitinge olan ilgiyi artırdığı gözlendi. Mitinge katılanların arasında kadınların ve çocukların da bulunduğu görüldü. Mitingde parti marşlarının yanısıra türküler de çalındı. Marş ve türkülerin çalınmasıyla Tandoğan alanını dolduran partililer coşkulu biçimde "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Türk Kürt kardeştir, PKK kalleştir" sloganları attılar.