Türkiye ve Dünya, kararı tartışıyor

Pazar 13.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 13.12.2009
ABONE OL
Seçmenin iradesine müdahale (Diyarbakır Barosu): Baro Başkanı Emin Aktar kararın demokratik rejime uygun olmadığını savunarak, "Yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğu tartışmasına vesile olmasını diliyoruz" dedi.
Parti değil dönem kapansın (DİSK): DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, siyasi partilerin değil, "Benim için demokrasi, benim için hukuk" döneminin kapatılması gerektiğini söyledi.
Siyasete engel (KESK): KESK Genel Başkanı Sami Evren, "Bu karar farklı kimliklerin kendi özgünlüklerini de kapsayacak şekilde siyaset yapmasının ve örgütlenmesinin engellenmesidir'' dedi.
Mücade sürecek (Türk Tabipler Birliği-TTB): Yazılı açıklamada, barış ve Türkiye'nin demokratikleşme mücadelesinin süreceği bildirildi ve "Milliyetçiliğin tehlikelerini yaşıyoruz" denildi.
Karar ideolojik (İHD): Yazılı açıklamada "Türk Anayasa Mahkemesi, özgürlükçü olamayan yasakçı zihniyetini muhafaza etti. 12 Eylül Anayasanın ruhuna ve özüne uygun bir karar aldı" denildi.
Anayasa değişmeli (Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu-TÜRKONFED): Yönetim Kurulu Başkanı Celal Beysel, kapatmanın Türkiye'yi çağdaş demokratik ilkelerden uzaklaştırdığını belirtti.
Partiler kapatılmamalı (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği-KOBİDER): Dernek Başkanı Nurettin Özgenç, parti kapatmanın parlamenter demokratik sistem açısından son derece endişe verici olduğunu düşündüklerini ifade eetti.
Süreci etkilememeli (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği-MÜSİAD): Dernek, kararın açılım sürecini etkilememesi çağrısında bulunurken, siyasi partilerin kapatılmasının demokrasi açısından arzu edilmeyen bir gelişme olduğunu belirtildi.