Altı aylığına ölüme kapandı

Pazartesi 14.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 14.12.2009
ABONE OL
Bursa'da gaz seviyesi ölçülmeden patlatılan dinamitin neden olduğu göçükte yaşamını yitiren 19 kişinin cesetleri 54 saat sonra çıkarılırken, ocakta gaz ölçüm cihazı bulunamadı. Ocakta arama çalışmalarına katılanlar, her patlama öncesi eğitimli bir kişi tarafından kullanılması gereken, CH-4 adlı cihaza rastlanmadığını bildirdiler. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ailelere ilk etapta 5'er bin lira verileceğini söyledi.

İHMAL ARAŞTIRILIYOR
Bakan Yıldız, maden ocağının 6 ay süreyle faaliyetlerinin durdurulduğunu açıkladı. Cesetlerin toprak altından çıkartılmasının ardından işletmede ihmal olduğu iddiaları araştırılmaya başlandı. Facianın en önemli nedeni olarak gösterilen gaz ölçüm cihazının neden kullanılmadığı sorusuna yanıt aranırken, göçükteki ilk aramalarda değeri 300 TL ile 2 bin TL arasında olan cihaz bulunamadı. Cihazın olduğu ancak kullanılmadığı öne sürüldü. Ocakta çalışan bazı işçiler, patlamadan önce içeride gaz olduğunu, gözlerinin yandığını, ancak bu durumu ilettikleri yetkililerin kendilerini dinlemediğini ileri sürdü.

'UYARMIŞTIK'

Bükköy Madencilik'e ait kömür ocağında 6 yıldır çalışan İbrahim Dursun adlı işçi, olay günü sabah saat 08.00'den 16.00'ya kadar ocakta çalıştığını, "İçerde gaz vardı. Gözlerimiz yanıyordu. Vardiya amirine durumu söyledim ama beni dinlemedi. En son gaz ölçümü istediğimizde bizi azarladı. Saat 16.00'da bizim vardiyamız bitti. Çok geçmeden patlama oldu. Bizim şansımız o gün dinamit patlatılmamasıydı. Bizden sonra iş başı yapan diğer arkadaşlarımız öldü. Madende gaz ölçüm aletini kimse kullanmıyordu" diye konuştu. Bu arada, patlamanın olduğu gece 24.00-06.00 vardiyasına gelecek olan Mehmet Şahin de arkadaşı Dursun'un iddialarını doğrulayarak, madende güvenlik tedbirlerinin az olduğunu iddia etti.

AİLELERE 5 BİN TL
Öte yandan, 7 ay önce madene denetleme için gelen heyetin ocağa girmediği ileri sürüldü. Çalışanlar, rutin denetimler için geçen mayıs ayında Bükköy Madencilik Turizm Ticaret A. Ş. Tesislerine gelen Çalışma Bakanlığı müfettişlerinin tesislere girmediğini iddia ettiler. Bu arada göçük altından çıkarılanlar toprağa verilmeye başladı. İlk olarak çıkartılan 9 kişinin ardından sabaha karşı tamamlanan arama çalışmaları sonrası 10 kişinin daha cesedi çıkarıldı. Memleketlerinde toprağa verilen madencilerden Yusuf Karaca'nın cenazesine katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ailelere sosyal yardım fonundan ilk etapta 5 bin TL yardım yapılacağını açıkladı.