Faciada 3 tutuklama

Bursa'da 19 işçinin yaşamını yitirdiği grizu patlamasıyla ilgili olarak madenin üç yetkilisi tutuklandı. Ön rapora göre gaz ölçüm sisteminde yetersizlik var

Salı 15.12.2009
Son Güncelleme: Salı 15.12.2009
ABONE OL
Bursa'da grizu patlaması sonrası 19 kişinin yaşamını yitirdiği Bükköy Madencilik yöneticilerinden 3'ü Mustafakemalpaşa Savcılığı'nın talimatıyla tutuklandı. Bükköy Madencilik Genel Müdürü Fahrettin Çolpan, şirkette teknik nezaretçi olarak görünen mühendis Hayrettin Çelik ve ocak şefi Bayram Erdoğan, jandarmadaki sorgularının ardından çıkarıldıkları mahkemede "görevi ihmal ve taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermekten'' tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bursa Valisi Şahabettin Harput da göçüğe ilişkin müfettişlerce hazırlanan ön raporu açıkladı. Rapora göre, ocakta havalandırmanın ve gaz ölçüm cihazlarının yetersiz olduğu ve dinamit ateşlemede bazı yanlışlıkların yapıldığının tespit edildiğini bildiren Harput, faaliyeti duran madende ölen işçilerin ailelerine yardım amacıyla Başbakanlığın gönderdiği 100 bin TL'ye ek olarak, Bursa Valiliği'nin de 100 bin TL yardım yapacağını bildirdi. Bükköy Madencilik AŞ'nin sahibi olarak Nurettin Ercan olarak görüldüğünü, ancak madenciliğin işletmesinin gözaltına alınan kişilerin üzerinde bulunduğunu belirten Harput, şöyle dedi:

EMEKLİLİK HAKKI
"Gaz ölçüm sistemlerindeki yetersizliğinin, dinamit ateşlemede meydana gelen bazı yanlışlıkların ve ocakta bir kısım yanlışlıkların, eksikliklerin olduğu müfettişlerin yaptığı ön tespitlerle de ortaya çıkmıştır. Ölenlerin iş kazası sonucu hayatlarını kaybetmeleri dolayısıyla emeklilik hakları vardır.'' AK Parti Bursa Milletvekili Ali Koyuncu, hayatını kaybedenlerin çocuklarına da sahip çıkılacağını bunun için çalışmaların yürütüldüğünü söyledi. Koyuncu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'in bu konuda talimat verdiğini, hayatını kaybedenler için bakanlık tarafından tazminat ödeneceğini ve emekli edilerek ailelere maaş bağlanacağını açıkladı. Koyuncu emeklilik için prim ödemelerine ve gün sayısına da bakılmayacağını bildirdi.