Muş'ta kan aktı: 2 ölü

Muş'ta DTP'nin kapatılmasını protesto eden göstericilere bir esnaf ateş açtı: 2 ölü, 7 yaralı

Salı 15.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 15.12.2009 18:28
ABONE OL
Muş'un Bulanık ilçesinde DTP'nin kapatılmasını bahane ederek izinsiz gösteri yapan grup, bir banka ve bazı iş yerlerine taşla saldırdı. Çıkan olaylarda 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı.

İŞTE O AN - VİDEO

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

HALK BÖYLE TEPKİ GÖSTERDİ - VİDEO

DTP Bulanık İlçe Örgütü tarafından ilçe merkezinde düzenlenen basın açıklaması sonrası 700. Yıl Caddesi'nde yürüyüşe geçen grubun çevrede bulunan iş yerlerini ve banka şubelerini taşlaması sonucu çıkan olaylara polis müdahale etti. Olaylarda Necmi Oral ve Kemal Aycan isimli şahıslar hayatını kaybederken, 7 kişi de yaralandı.

Kemal Aycan'ın iş yerinde mahsur kalan T.B. isimli esnafın etrafa ateş açması sonucu, Necmi Oral'ın ise nereden geldiği bilinmeyen bir kurşunun başına isabet etmesi sonucu öldüğü öğrenildi.

T.B. isimli esnafın ateş açması sonucu yaralanan Hamdullah Güvercin, Sabit Çiftçi, Kenan Gündüz, Cüneyt Çelik, Abdulkerim Çelik, Heybet Kondu ve Lokman Sönmez ise Bulanık Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Olaydan sonra manifaturacılık yapan esnaf T.B.'nin iş yeri ve otomobilinin ateşe verildiği, kendisinin ise gözaltına alındığı öğrenildi.

OLAY NASIL OLDU?

Muş Vali Vekili Ali Edip Budan, Bulanık ilçesinde 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili olarak ''Olay, kepenk kapatmayan bir esnafımızla göstericiler arasında yaşanmıştır'' dedi.

Budan, Muş'un Bulanık ilçesinde, DTP'nin kapatılmasını bahane ederek bir grubun gösteri yaptığını söyledi.Bir esnafın iş yerini kapatmak istememesi nedeniyle, göstericilerle tartışma yaşadığını ifade eden Budan, şöyle devam etti:

''Olay, kepenk kapatmayan bir esnafımızla göstericiler arasında yaşanmıştır. Olayda 2 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Söz konusu esnafımız silahıyla birlikte gözaltına alındı. Silahın Kalaşnikof marka olduğu bilgisini ise henüz teyit edemedik. Ayrıca yaralı vatandaşlarımızdan bir tanesini Elazığ'a sevk ettik. Şu an Muş Devlet Hastanesinde bulunuyoruz. Vatandaşlarımızın daha itidalli davranmasını sağlamaya çalışıyoruz.''

Budan ayrıca, il dışında olan Vali Erdoğan Bektaş'ın da Muş'a gelmek üzere yola çıktığını sözlerine ekledi. Bu arada, Bulanık ilçe merkezindeki göstericilerin bir banka şubesine daha molotofkokteyli atarak ateşe verdikleri, ilçede izinsiz gösterilerin devam ettiği öğrenildi.

KAN DAVASI MI?

Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, olayların kan davası ve aşiret ilişkisinden kaynaklanmış olabileceğini söyledi. Dede, "Türkiye'nin kardeşliğe ihtiyacı var. Herkes bunu istiyor" dedi.

ARINÇ: OLAY ÜZÜCÜ

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Muş'un Bulanık İlçesi'nde meydana gelen olaylı gösteriyle ilgili, ''Maalesef bazı yerlerde meydana gelen gösterilerde esnafımızın kendi tabiriyle 'ekmek teknesi' olan dükkanı, iş yeri, malzemesi bilinçsiz bir şekilde zarar vermek amacıyla taşlanmaktadır, kırılıp dökülmektedir, insanların canı ve malı tehlikeye atılmaktadır. Buna karşılık esnafın verdiği tepkiyi hem kanuni sınırlar içerisinde hem de çok daha sağduyulu ve sabırlı olarak göstermesi gerekir'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Yeni Başbakanlık Binası'nda bir grup Suriyeli gazeteciyi kabulünde, Muş'un Bulanık ilçesindeki olaylı gösteriyi değerlendirdi. Olayın kendilerini derin bir şekilde üzdüğünü belirten Arınç, ''Maalesef olayların bu noktaya gelmesini hiçbirimiz arzu etmeyiz. Toplumsal olay olarak meydana gelen hadise hem ölüm hem yaralama olarak hepimizi fevkalade üzdü ve düşündürdü'' diye konuştu.

Her zamankinden daha fazla soğukkanlı ve sağduyulu hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Arınç, şöyle konuştu:

''Türkiye'de böyle bir karmaşa çıkarmak isteyen insanlar olabilir. Hem güvenlik güçlerimiz bunları tespit etmeli, eylemlerine mani olmalı hem de halkımız bu konuda çeşitli provokasyonlara karşı çok daha dikkatli olmalı ve bu tür oyunlara gelmeme noktasında daha da sabırlı olmalıdır. Olay adli bir olaydır. Gerekli incelemeler yapılmaktadır ama bilebildiğimiz kadarıyla göstericilerle esnaf arasında çıkan bir tartışma sonucunda meydana gelmiştir.

Maalesef bazı yerlerde meydana gelen gösterilerde esnafımızın kendi tabiriyle 'ekmek teknesi' olan dükkanı, iş yeri, malzemesi bilinçsiz bir şekilde maalesef zarar vermek amacıyla taşlanmaktadır, kırılıp dökülmektedir, insanların canı ve malı tehlikeye atılmaktadır. Buna karşılık esnafın verdiği tepkiyi hem kanuni sınırlar içerisinde hem de çok daha sağduyulu ve sabırlı olarak göstermesi gerekir. Olay üzücüdür. Başka yerlerde tekrarlanmaması dileğiyle herkese geçmiş olsun diliyorum.''


*"ERDOĞAN YARIN GÜVENLİK TOPLANTISI YAPACAK" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

*"MOLOTOFLARIYLA BİRLİKTE YAKALANDILAR" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

*''KURU SIKI' ÇIKTI, SERBEST KALDILAR' HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

*"DOLAPDERE'DE BİR DOLAP MI DÖNÜYOR" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

*"ETEKLİ 2 KUNDAKÇI ERKEKMİŞ" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

*"TÜRK: PARLAMENTO BİZİ HAZMEDEMEDİ" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

*"DTP GİTTİ, BDP GELDİ" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

*"AB KOMİSYONU: PKK İLE MESAFE KOYMADILAR" HABERİNİ İÇİN TIKLAYINIZ

*"İNADINA AÇILIM" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

*"TÜRKİYE CEPHELEŞME SÜRECİNE GİRMİŞTİR" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

*"DTP KAPATILDI(11.12.2009) HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

*DTP İLE İLGİLİ ARŞİVDEKİ HABERLERE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ