Molotoflarıyla birlikte yakalandılar

Salı 15.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 15.12.2009 17:58
ABONE OL
İstanbul'da, terör örgütü lehine korsan gösteri yapıp molotof kokteylleriyle polise saldırdıkları belirlenen 25 kişi yakalandı. Çok sayıda korsan gösteri ve araç yakma olayına da karıştıkları tespit edilen şüphelilerle birlikte 102 adet molotof kokteyli ele geçirildi. Yakalanan şüphelilerden 5'inin çocuk yaşta olduğu ve çocuk mahkemelerine sevk edildikleri belirtildi.

Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) kapatılmasının ardından izinsiz gösteri ve sokak olaylarında artış yaşanmış, İstanbul'daki çok sayıda ilçede korsan gösteriler düzenlenerek kapatma davası bahanesiyle sokaklar savaş alanına çevrilmişti. Olayların en dikkat çeken boyuta ulaştığı bölge Beyoğlu olmuştu. Terör örgütü yandaşlarının oluşturduğu bir grup, iş yerlerinin ve araçların camlarını kırarak bölgedeki vatandaşlar arasında da büyük tepkiye neden olmuştu.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile İstihbarat Şube Müdürlüğü'nün koordineli olarak yürüttüğü çalışmalarda, bu olaylara karışanların yakalanmasına yönelik yürütülen çalışma tamamlandı. 12-15 Aralık tarihleri arasında yapılan operasyonlarda; 'araç kundaklama, molotof kokteyli atma, korsan gösteri, İETT otobüsü yakılması' gibi olaylara karışan 25 şüpheli gözaltına alındı. Ataşehir, Beyoğlu, Esenyurt, Gaziosmanpaşa, Silivri ve Sultanbeyli'de yapılan ve ilçe emniyet müdürlüklerinin de desteğiyle yürütülen operasyonlarda, molotof kokteyli imalathanesi gibi kullanılan bir depo da tespit edildi. Şüphelilerin bulunduğu ve gösterdiği yerlerde yapılan aramalarda 102 adet kullanıma hazır molotof kokteyli, 15 litre benzin, ve bol miktarda molotof yapımında kullanılan şeker, deterjan, tutkal ve bez parçaları ele geçirildi. Aramalarda ayrıca, bir adet kurusıkı tabanca ile çok sayıda örgütsel içerikli doküman ele geçirildi.
Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nden verilen bilgilere göre Beyoğlu'nda meydana gelen ve vatandaşların da tepki gösterdiği olayların ardından gözaltına alınan biri yaralı 2 kişinin tutuklandığı belirtildi. Diğer şüpheliler de sorgularının tamamlanmasının ardından bu sabah İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi.

Yakalanan kişilerin katıldığı eylemler konusunda da araştırma yapan polis, zanlıların 10 ayrı olaya karıştıklarını belirledi. Buna göre Sultanbeyli'de bir araç ile birlikte bir İETT otobüsünün camlarının kırılması, 12 Ekim tarihinde Sultanbeyli'de iki aracın yakılması, 29 Kasım tarihinde Sultanbeyli'nde bir otobüsün molotof atılarak yakılması, 13 Kasım tarihinde Beyoğlu'nda korsan gösteri yapılarak terör örgütü lehine slogan atılması ve iş yerlerinin camlarının kırılması gibi olaylara karıştıkları belirlendi.

*"MUŞ'TA KAN AKTI: 2 ÖLÜ" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

*"ERDOĞAN YARIN GÜVENLİK TOPLANTISI YAPACAK" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

*"MOLOTOFLARIYLA BİRLİKTE YAKALANDILAR" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

*''KURU SIKI' ÇIKTI, SERBEST KALDILAR' HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

*"DOLAPDERE'DE BİR DOLAP MI DÖNÜYOR" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

*"ETEKLİ 2 KUNDAKÇI ERKEKMİŞ" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

*"TÜRK: PARLAMENTO BİZİ HAZMEDEMEDİ" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

*"DTP GİTTİ, BDP GELDİ" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

*"AB KOMİSYONU: PKK İLE MESAFE KOYMADILAR" HABERİNİ İÇİN TIKLAYINIZ

*"İNADINA AÇILIM" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

*"TÜRKİYE CEPHELEŞME SÜRECİNE GİRMİŞTİR" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

*"DTP KAPATILDI(11.12.2009) HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

*DTP İLE İLGİLİ ARŞİVDEKİ HABERLERE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ