Gösterilere bu kez 'Kaleş' karıştı: 2 ölü

Muş'ta bir dükkân sahibi molotof kokteyli atan göstericilere Kalaşnikof tüfekle ateş açtı. Biri muhtar iki kişi hayatını kaybetti, yedi kişi yaralandı

Çarşamba 16.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 16.12.2009
ABONE OL
BİR süredir devam eden gerilim, Muş'ta kan dökülmesine ve iki kişinin ölümü ile 7 kişinin yaralanmasıyla sonuçlandı. Edinilen bilgiliye göre, Muş'a bağlı Bulanık ilçesinde dün DTP'nin kapatılmasını protesto eden göstericiler, yürüyüş yapmalarına izin verilmemesi üzerine polisle çatışmaya başladı. Bu sırada, çağrıya rağmen kepenk indirmeyen manifaturacı Turan Bilen isimli vatandaşın dükkânına ve aracına amolotof kokteyli atıldı. Bilen bunun üzerine kalaşnikof marka otomatik tüfekle göstericilere yaylım ateşi açtı. Yoncalı köyü muhtarı olduğu bildirilen Kemal Aycan olay yerinde, Necmi Oral ise kaldırıldığı Muş Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Bilen gözaltına alındı. Muş Valisi Erdoğan Bektaş şunları anlattı:

AİLESİ KORUMAYA ALINDI
"Vatandaşımızın işyerini yakmaya çalışıyorlar. Bir motolof kokteyli atılıyor, ufak bir yangın çıkıyor. Dükkân sahibi ateşi söndürüyor. İkinci atılınca silahla göstericileri tarıyor. 19 yaşında göstericilerden olduğunu tahmin ettiğimiz gencimizi kaybediyoruz. Bir de gösteriyle alakası olmayan bir vatandaşı." Vali Bektaş, esnafın korucu olduğu iddialarını araştırdıklarını, bölgede bir zaman menşeine bakılmadan silah taşıma ruhsatları verildiğini ve silahın da o silahlardan biri olduğunu belirtti. Bu arada ateş eden dükkan sahibinin eşi ve çocuklarının helikopterle alınıp güvenli bir yere götürüldüğü belirtildi. Öte yandan MHP Muş İl Başkanı Sadullah Tetik, esnafın partileriyle hiçbir ilişkisi olmadığını belirterek "Terörün her türlüsünü kınıyoruz" dedi.

İSTANBUL'DAN TAKVİYE POLİS
Muş Emniyet Müdürü Süleyman Acaröz, çevre illerden takviye polis gönderildiğini, son olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görevli 150 çevik kuvvet polisinin de Muş'a ulaştığını söyledi. THY uçağıyla giden polislerin üç otobüsle Bulanık ilçesine geçtiği belirtildi. Muş Belediye Başkanı AK Partili Necmettin Dede, bir televizyon kanalına çatışmanın kan davası ve aşiret ilişkilerinden ileri geldiğini, aşiret ileri gelenlerinin olayları yatıştırabileceğini söyledi.