Vekiller geri dönsün sokağın nabzı düşsün

Artan şiddet, sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirdi. Kalabalık bir heyet, DTP'lileri ziyarette "Meclis'e dönün" dedi. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ensarioğlu ise Köşk'e "Kucaklayıcı bir jest" çağrısı yaptı

Çarşamba 16.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 16.12.2009
ABONE OL
DTP'nin kapatılması sonrasında artan sokak eylemleri ve yükselen gerilim, endişeleri artırırken, sivil toplum kuruluşları tansiyonu düşürmek için çabalarını yoğunlaştırdı. Bu amaçla bir yandan DTP'liler ile bir dizi görüşme yürütülürken aydınlar da DTP'yi göreve çağırdı devletin zirvesinden de "kucaklayıcı bir jest" beklentisi oluştu.

TÜRK: GÖZ ARDI EDEMEYİZ

DTP'nin Genel Başkanı Ahmet Türk ve milletvekilleri bugün Ankara'ya dönüyor. Milletvekilleri istifalarını Meclis'e sunacak. Sivil toplum örgütleri ise DTP'nin parlamento zemininde siyasete devam etmesi konusunda ısrar ediyor. Demokratik Toplum Kongresi'nin ardından, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), İHD, Diyarbakır Barosu, Mazlum- Der ve KESK'in de aralarında bulunduğu bir heyet Türk ve DTP milletvekilleri ile görüştü ve ikna etmeye çalıştı. DTP'ye dayanışma mesajı veren heyet, "Gelin Meclis'ten çekilmeyin, 'kandil'i söndürmeyin. Sokakları provokatörlere, örgüte teslim etmeyin" çağrısı yaptı. Ahmet Türk gelişmeleri dikkatle izleyeceklerini, açılım konusunda üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getireceklerini söyledi. Özeleştiri de yapan Türk, "Herkesi düşünmeye, ortak akla davet ediyorum. Kürtler de yeniden düşünmek zorunda. Hâlâ bir şeyler yapılması arzusunu taşıyorum. Tabanın ve tavanın çağrısını gözardı etmeyiz" diye konuştu. Diyarbakır Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu, SABAH'a yaptığı değerlendirmede şöyle konuştu: "Her şeye rağmen bu insanlar demokratik zemini tercih etmiş. Kürt sorunu yerinde dururken, DTP'nin Meclis'te olmaması kitleleri sokağa taşıracak. Meclis'te kalmaları gerekiyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bir jesti ile yeniden grup kurabilirler. Böyle bir eğilim var. Türkiye farklı bir noktaya gidiyor. Köşk'ten böyle bir jestin gelmesi olayların büyümesini engelleyecektir." Köşk kaynakları ise, Cumhurbaşkanı'nın Tiran dönüşü yaptığı, DTP'lilerin kendilerine verilen tarihi fırsatı kullanamadığı yönündeki değerlendirmelerinin ardından daha ileri bir adım atmayacağını belirtiyor. Şırnak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı (ŞESOB) Ali Ayan da, DTP'nin kapatılmasının bölgede açılımla beraber oluşan havayı tersine çevirdiğini belirtirken "Yöre insanı olarak tekrar 1992'ye dönüp, bölgenin şiddet ve kanla anılmasını istemiyoruz. Bizler üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız'' dedi.