19 yaşındaki Necmi Oral'ı öldüren kurşun 'yukarıdan'

Necmi Oral'ın ölümüne yol açan kurşunun şakak kısmından, yukarıdan atış istikametiyle girdiği belirlendi. İkinci kurban muhtar ile Oral'ın ölümü arasında ise en az bir saat olduğu ortaya çıktı

Cuma 18.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 18.12.2009
ABONE OL
Muş Bulanık'ta iki kişinin öldüğü olaylarla ilgili ortaya çıkan bulgular yeni iddiaları da gündeme getiriyor. Necmi Oral'ın otopsisi sonrasında da 'üst katlardan ateş edildiği' iddiası ortaya atıldı. DTP'nin kapatılması kararını protesto amacıyla Muş'ta düzenlenen gösterilerde bilinenin aksine iki ölüm olayının da peş peşe yaşanmadığı, iki ölüm arasında bir saatlik bir zaman dilimi bulunduğu belirlendi. Alınan bilgiye göre, olayda ilk ölen 19 yaşındaki açık lise öğrencisi Necmi Oral'a şu ana kadar tespit edilemeyen bir silahla ateş edildi. Otopsi bulgularına göre de Oral'ın öldüren atış, Adli Tıp'ta "dikine atış" olarak nitelendiriliyor. İncelemeye göre mermi, Oral'ın şakak kısmına yukarıdan açılan ateşle isabet etti. Bu durumda atışın kalabalığın üzerine doğru üst katlardan yapılmış olduğu şüphesini güçlendirdi.

'GÖRÜN NELER OLACAK'
Olayların büyümesine neden olan esnaf Turan Bilen'in aracı ve dükkânına yönelik saldırı nedeniyle kendisini korumak amacıyla ateş ettiği ileri sürülürken, Muş Baro Başkanı Avukat Sebahattin Göçmen de ilginç bir iddia ortaya attı. Göçmen, olaydan sonra esnaf Bilen'in akrabalarıyla görüştüğünü ve akrabalarının, "Biz kendisini 'kepenklerini herkes kapatacakmış, sen de kapat' diye bir gün önce uyardık. Kabul etmedi. Bize, 'yarın neler olacak göreceksiniz' dedi" şeklinde konuştuklarını söyledi. Göçmen, "Tanıklar, esnaf Turan Bilen'in nasıl ateş ettiğini tam tanımlayamıyor. Bana anlatılana göre, polis sis bombasını atıp ortalığı sis bastıktan sonra ateş açılmış" dedi. Bu arada Turan Bilen'in savcılık sorgusunun Muş Emniyet Müdürlüğü'nde yapıldığı ileri sürüldü. İnsan Hakları Derneği'nin olaya ilişkin raporunda ise "JİTEM'le ilişkisi olan Bilen'in silahla dükkana geldiğini üzerinde çelik yelek bulunduğu, Bilen dışında dükkanda bulunan iki kişinin ise kar maskesi taktıkları ve dükkanın ikinci katından üç kişinin ateş açtığı" iddia edildi.