9 yılda 2 facia yaşandı, müdürleri kardeş çıktı

Cuma 18.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 18.12.2009
ABONE OL
Bursa'da 19 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden faciası sonrasında tutuklanan Bükköy Madencilik Genel Müdürü Fahrettin Şolpan, tüm sorumluluğu üstlendiğini söyledi. Bilirkişinin hazırladığı rapora da itiraz eden Şolpan, patlamaya sigara içen işçilerin neden olduğunu savundu. Nurullah Ercan'a ait Bolu'daki madende 2000 yılında 7 kişinin öldüğü faciada da müdürün, Fahrettin Şolpan'ın kardeşi olduğu ortaya çıktı. Grizu patlaması sonrası yaşamını yitiren 19 işçiyle ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı, bilirkişinin 7 maddelik raporunun ardından yeniden ifade almaya başladı. Facianın ardından tutuklanan 3 kişiden biri olan Fahrettin Şolpan, ikinci kez ifade verdi.

İŞÇİLERİ SUÇLADI
Şolpan'ın ifadesinde, yönetilen suçlamaları kabul etmeyerek "Bir sorumlu aranıyorsa tek sorumlu benim. Bakanlığın hazırladığı raporu kabul etmiyorum. Bizim işletmemizdeki tesisatın tamamı antigrizuludur. Ayrıca önceki dönemlerde ocakta sigara içen bazı işçiler tespit edilmiş ve bunların işine son verilmişti. Son olayda da patlamaya dinamitin değil bir işçinin içtiği sigara da neden olmuş olabilir." Öte yandan madenin sahibi Nurullah Ercan'la işletme müdürü Şolpan arasında çok ilginç bir bağlantı daha olduğu ortaya çıktı. Yine Ercan'a ait Bolu Mengen'deki kömür ocağında 2000 yılında grizu patlaması yaşanmış, 7 işçi yaşamını yitirmişti. Patlamanın yaşandığı anda, madenin genel müdürünün Fahrettin Şolpan'ın kardeşi Fazıl Şolpan olduğu ortaya çıktı. Bu olayda gözaltına alınan Şolpan'ın, ağabeyi Fahrettin Şolpan'la benzer ifade verdiği ve bir ayda tahliye edildiği belirtildi.

19 KARANFİL
Bursa'dakİ Bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası (BATİS), Bağımsız Metal İşçileri Sendikası (BAMİS), İşçi Hakları Derneği'nin de aralarında bulunduğu 15 sivil toplum örgütünün temsilcileri, 19 kişinin ölümüyle sonuçlanan göçüğün yaşandığı kömür yığınının üzerine 19 adet kırmızı karanfil bıraktı.