'Kuru sıkıyı tutuşturan zihniyeti iyi biliyoruz'

Cuma 18.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 18.12.2009
ABONE OL
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Başbakanlık'ta önceki gün gerçekleştirilen zirvenin ardından dün düzenlediği basın toplantısında son dönemde meydana gelen olayları ve açılım sürecini değerlendirdi. Açılım kapsamındaki yasal düzenlemelerin süreceğini belirten Atalay'ın mesajları:

YASAL DÜZENLEMELER: Ayrımcılıkla mücadele kurulunun oluşturulması, İnsan Hakları Kurumu yasasının Meclis'e gönderilmesi, bağımsız kolluk şikâyet düzenlemesinin gönderilmesi çalışmalarına hız vereceğiz. BM İşkenceyle Mücadele Protokolü ile ilgili Bakanlar Kurulu tasarısı olarak Meclis'e gönderdik. İnsan hakları kurumuyla ilgili tasarı tamam. Ayrımcılıkla Mücadele Kurulu'nda çalışması yapılıyor. Meclis gündemindeki Kamu Düzeni ve Müsteşarlığı tasarısının yasalaşması için gayret gösterilecek.

KURU SIKI ZİHNİYETİ: Olayları, varlıklarını teröre borçlu olanların tertiplediğini biliyoruz. Bir eline para, bir eline taş verenleri biz iyi tanıyoruz. Kuru sıkı tabancaları birilerinin ellerine tutuşturanların zihniyetlerini de çok iyi biliyoruz.

TELSİZ YALANLAMASI: MİT Müsteşarı'nın 'PKK'lıların Reşadiye katliamı ile ilgili konuşmalarının doğru olmadığı' yönünde herhangi bir açıklaması bulunmuyor.

BAŞBUĞ'UN KONUŞMASI: (Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un Trabzon'da yaptığı konuşmanın anımsatılması üzerine) Genelkurmay Başkanımızınki normal bir konuşmadır. Hepimizin terörle ilgili hassasiyetleri vardır. Benim dile getirdiğim hassasiyetleri dile getirmiştir. Biz hepimiz yakın görüşme, çalışma içindeyiz. Burada bir tereddüt yok.