"Umarım dili sürçmüştür"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un açıklamalarına cevap verdi. Davutoğlu, Türkiye'nin inancı ve kültüründe çarmığa germe olmadığına işaret ederek, "Umarım dil sürçmesidir." dedi.

Cumartesi 19.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 19.12.2009 16:16
ABONE OL
Amerikan CBS televizyonunun "60 Dakika" programına katılan Patrik Bartholomeos'un "Kendimi Türkiye'de, yaklaşık 2 bin yıllık Patrikhane'nin yok olmasını bekleyen bir hükümetin altında yaşarken, çarmıha gerilmiş gibi hissediyorum." sözleri basına yansımıştı. Bartholomeos'un ifadeleri Reform İzleme Grubu toplantısından sonra Dışişleri Bakanı Davutoğlu'na soruldu. Davutoğlu, "Umarım dil sürçmesidir." dedi.

BARTHOLOMEOS AÇIKLAMA YAPACAK
Fener Rum Patriği Bartholomeos, röportajdaki sözlerinin kamuoyu tarafından yanlış anlaşılmaması açıklama yapacağını söyledi. Fener Rum Patriği Bartholomeos'un avukatı Kezban Hatemi, müvekkilinin, bir Amerikan televizyon kanalı muhabiri ile yaptığı röportajdaki sözlerinin kamuoyu tarafından yanlış anlaşılmaması için önümüzdeki hafta bir açıklama yapacağını söyledi.

Bartholomeos'un avukatı ve danışmanı Hatemi, ''bir Amerikan televizyon kanalı muhabirinin Mayıs ayında Bartholomeos ile yaptığı röportajın, bu ayın 20'sinden sonra yayımlanacağını, daha orada yayımlanmadan Türkiye'de servis edilmesinin çok enteresan bir durum olduğunu ve bu zamanlamaya dikkat edilmesi gerektiğini'' belirtti.

''Röportaj da değil, muhabir gelmiş dayamış mikrofonu, yanlarında kimse yok'' diyen Hatemi, şunları kaydetti:

''Muhabirin sorduğu sorular, röportajda Patrik söylemiş gibi yansıtılıyor. Tabii 'çarmıha gerilmek' ibaresi insanların dikkatini çekiyor ve o alt yazı olarak veriliyor. Çarmıha gerilmek bir Hristiyan tabiridir. Biz nasıl, 'Bana cehennem azabı yaşatıyorsun?' deriz, onun gibi. Evde çocuğuna kızan anne de 'Yeter beni çarmıha gerdin' der. Patrik bunu söylemiyor, dikkat edin. Muhabir soruyor, 'Çarmıha mı gerilmiş hissediyorsunuz kendinizi?'. Yani 'cehennem azabında mı hissediyorsunuz kendinizi' anlamındadır bu. O da cevap olarak 'Yes I do (Evet katılıyorum)' diyor. Başka bir şey demiyor. Hakikaten de öyle demeli değil mi? Ben aynen katılıyorum, çünkü hala patrikhanenin sokağı, patrik asan sadrazamın adını taşıyorsa ve her gün patrikhanenin duvarında bu adamın ismi varsa diken üstünde değil misiniz?''

Röportajın yayımlanma tarihinin patrik için önem taşımadığını vurgulayan Hatemi, ''Bu röportaj Mayıs ayında oldu. Sonra biliyorsunuz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açılım paketi içinde olduklarını gördüler hep birlikte'' dedi.

Avukat Kezban Hatemi, ''Bartholomeos, kamuoyunun yanlış anlamaması için önümüzdeki hafta içinde bir açıklama yapacak'' bilgisini verdi.