Çobanbey Demiryolu Sınır Kapısı Salı günü açılıyor

Cumartesi 19.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 19.12.2009 13:40
ABONE OL
Türkiye-Suriye arasındaki 3 demiryolu sınır kapısı olan Çobanbey Demiryolu Sınır Kapısı, Türk ve Suriyeli Ulaştırma Bakanlarının katılımıyla Salı günü açılıyor. Açılacak olan sınır kapısıyla binlikte mevcut ihracatın yüzde 125 artması hedefleniyor.

Devlet Demir Yolları İşletmesi tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye ile Suriye arasında 3. demiryolu sınır kapısı olan Çobanbey Demiryolu Sınır Kapısı'nın 22 Aralık Salı günü Çobanbey İstasyonu'nda gerçekleştirilecek bir törenle hizmete gireceği bildirildi. Açıklamaya göre açılış töreni Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Suriye Ulaştırma Bakanı Yarob Süleyman Badr'ın katılımlarıyla gerçekleşecek. Açılacak olan Çobaybey Demiryolu Sınır Kapısı'yla birlikte, Güneydoğu illerinden Suriye ve Ortadoğu ülkelerine yılda 1 milyon tondan fazla yük taşınması ve mevcut ihracat kapasitesinin yüzde 125 artması hedefleniyor.

ÇOBANBEY'İN AÇILMASI İÇİN 145 BİN 410 METRE DEMİRYOLU HATTI YENİLENDİ

Açıklamada, Türkiye-Suriye arasındaki demiryolu taşımacılığının güçlenmesi amacıyla açılacak olan Çobanbey demiryolu sınır kapısının, yolcu ve yük taşımacılığında büyük önem taşıdığı ifade edildi. Nusaybin ve Meydan-ı Ekbez'den sonra 3'üncü demiryolu sınır kapısı olan Çobanbey'in hizmete hazır hale getirilmesi için, Gaziantep-Karkamış-Çobanbey arasındaki 145 bin 410 metre uzunluğundaki demiryolu hattının yenilenerek, işletme hızının 30 km/s'e çıkarıldığı belirtildi.