Nahçivan'ın 85. yıldönümü

Moskova'da Nahçivan Özerk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 85.yıldönümü kutlandı.

Cumartesi 19.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 19.12.2009 15:30
ABONE OL
Kutlama töreninde konuşan katılımcılar, Nahçıvan'ın eski bir Türk toprağı olduğunu belirterek, "Nahçıvan Azerbaycan'ın ayrılmaz parçasıdır." dedi. Törene katılan Rus tarihçisi Rudolf İvanov, Nahçıvan'ın ayakta kalmasında Türkiye'nin rolünün büyük olduğuna dikkat çekti.

Haydar Aliyev Vakfı Rusya temsilciliği, Azerbaycan Moskova Büyükelçiliği ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Milli Meclisi'nin katkılarıyla Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde (MGİMO) düzenlenen törene çok sayıda yerli ve yabancı konuk katıldı. Azerbaycan'ın Moskova Büyükelçisi Polad Bülbüloğlu burada yaptığı konuşmada Nahçıvan'ın çok eski bir Türk toprağı olduğunu belirtti. Bülbüloğlu, "Nahçıvan Azerbaycan'a ve tüm dünyaya ulusal liderimiz Haydar Aliyev'i armağan etmiş. Nahçıvan'da tarihi anıtlar sadece Azeri ve Türk değil, aynı zamanda Müslüman ve dünya kültürünün bir parçası." dedi.

Haydar Aliyev Vakfı Rusya Temsilcisi ve aynı zamanda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in kızı Leyla Aliyeva da törende yaptığı konuşmada Nahçıvan'ın Azerbaycan'ın eski ve güzel toprağı olduğunu kaydetti. Aliyeva, "Nahçıvan Azerbaycan'ın ayrılmaz bir parçasıdır. Burası Azerbaycan halkı için çok aziz bir topraktır. Bununla da biz gurur duyuyoruz. Nahçıvan topraklarında Azerbaycan'ın önemli isimleri doğdu, büyüdü. Sizleri güzel, havası temiz, doğası zengin ve insanları samimi olan Nahçıvan yurduna davet ediyorum." diye konuştu.

"NAHÇIVAN'I TÜRKİYE KURTARDI"


Törende Cihan'a konuşan Rus tarihçisi Prof.Dr.Rudolf İvanov da Nahçıvan'ın Ermeni silahlı birliklerinden kurtarılmasında Türkiye'nin muazzam rolü olduğunu anlattı. Rus tarihçi, "Tarih tekrarlanıyor. Ben devlet arşivlerinde araştırmalar yaparken, Türkiye tarafının 1920'lı yıllarda Nahçıvan'ı Ermenilerden kurtarmak için büyük mücadele ettiğinin şahiti oldum. Ulaştığım belgelerde Ankara'nın Sovyet Rusyası ile nasıl zor görüşmeler yaptığını okudum. 1990'lı yıllarda da Nahçıvan'a en büyük desteği Türkiye verdi. Hem siyasi hem de maddi olarak. Türkiye ile köprünün açılması ise Ermenistan'a büyük gözdağı oldu." dedi.