Alevilerin kabullenilme sorunları var!

Pazar 20.12.2009
ABONE OL
Zaman gazetesinde rahatlıkla Alevilik ile ilgili düşüncelerini duygularını dile getirebiliyor musun? Açıkçası Alevilikle ilgili yazmayı çok tercih etmiyorum. Sadece kritik konularda söyleyecek bir şeyim varsa yazıyorum. Sünni toplumun Alevilik algısını analiz eden, onlara bir nevi ayna tutan yazılardı. Yayımlamak konusunda hiç sorun yaşamadım.
Sence Alevilerin kabullenilme sorunları var mı? Elbette var! Osmanlı'nın çözemediği tek sorun Alevilik/Kızılbaşlık sorunuydu. O algının bugün de siyasette ve gündelik hayatta yansımaları yaşanıyor. Kürt sorunundan çok daha derin bir sorun aslında Alevilik.
Hangisi daha baskın geliyor? Kürtlüğün mü? Yoksa Aleviliğin mi? Kürt kimliğim daha baskın. Dindar olmadığım için belki de Alevilik o kadar öne çıkmadı.
Açılımlara destek vermenin nedeni Zaman'da yazdığın için mi? Ne bakımdan? Siz yazdığınız gazetenin politikalarına göre mi belirliyorsunuz görüşlerinizi?
Kızma hemen! Aynı soruyu bana da soruyorlar da o yüzden! İkimizin yerine cevap veresin dedim! Açılıma destek veriyorum çünkü Türkiye'nin demokratikleşmesi gerektiğine inanıyorum.
Tamam bu işte. Ben de onu istiyorum!