Türk gemisi alacak yüzünden esir kaldı

Türk gemisi Servet KA ve 14 mürettebat İtalya'nın Ravenna limanında 41 gündür tutsak. Sebep ise geminin sahibi olan Garanti Leasing'e, başka bir gemisi yüzünden açılan dava

Salı 22.12.2009
Son Güncelleme: Salı 22.12.2009
ABONE OL
Türk gemisi Servet KA, şirketler arasındaki alacak davası nedeniyle 41 gündür İtalya'da tutsak vaziyette. Limana dahi çıkmasına izin verilmeyen 14 mürettebatın hali ise içler acısı. Sorunun çözülmesi için geminin sahibi Garanti Leasing'in 1.5 milyon euro teminat yatırması gerekiyor. Bu tutsaklığın nedeni ise Garanti Leaisng'e ait başka bir gemi. İşte polisiye romanları andıran olayın gelişimi: Garanti Leasing'e ait olan ve Anka Denizcilik A.Ş tarafından işletilen "Servet KA" gemisi, 2 bin 680 ton saç bobin yükü ile Ereğli'den yola çıktı ve 41 gün önce İtalya'nın Ravenna Limanı'na yanaştı. Gemi, normal koşullarda burada yükünü boşaltacak, Vasto Limanı'na gidecek, orada suntayla yüklenecek ve daha sonra da Yunanistan'a geçecekti. Ancak gemiye İtalyan mahkemesinin kararıyla el konuldu. Gerekçe ise Gayson&Company Private Limited adlı Hint firmasının, Garanti Leasing'e açtığı alacak davasıydı. Davanın konusu olan olaya göre, Garanti Leasing'e ait Sema Ana adlı bir başka gemi temmuz ayında, metalurjik kok kömürü yüklü olarak İtalya Trieste'den Hindistan Kalküta'ya doğru denize açıldı. Yükünü, alıcı firma olan Gayson&Company'ye teslim etmesi gerekiyordu. Fakat güzergâhını değiştirdi ve kayıplara karıştı.

DEDEKTİFLER BULDU

Gemi yaklaşık 5 ay sonra, Hintli şirketin tuttuğu özel dedektifler sayesinde Suriye'nin Lattakia Limanı'nda bulundu. Fakat Panama bandıralı olan gemi "Aegean Star" adını almış ve Moldova bandırasına geçirilmişti. Gayson&Company, 2 Kasım'da, Garanti Leasing'e tebligat gönderdi ve değeri 1 milyon 3 yüz bin euro olarak belirlenen malın 3 gün içinde teslimini istedi. Bu talebe bir yanıt gelmedi. Alacak faiziyle birlikte 1.5 milyon euroya çıkarken, şirketin avukatları geminin başka bir leasing şirketine kiralandığını öne sürdü. Ardından Hintli şirket, ticari zararlarının tazmini için Garanti Leasing aleyhine İtalya'da dava açtı. Gayson&Company'nin avukatı Carlo Longanesi de "Yükümüzü alamadık, tam 5 ay aradık. Gemilerde hırsızlıklara karşı kullanılan alarm sistemini dahi sökmüşlerdi" dedi. Avukatlar, Garanti Leasing'e bir de çözüm önerdi: "Armatörler Kulübü aracılığı ile gemiyi sigortalayın ya da bir banka teminatı verin. Malın teslimiyle de anlaşmazlık sona ersin." Garanti Leasing de bu dava için Londra'nın en ünlü avukatlık bürolarından Hollman Fenwick&Wilan'ı görevlendirdi. Ravenna'da da İtalyan bir avukatla anlaşıldı. Ravenna'daki dava 29 Aralık'a ertelendi. Aralık ayının sonunda Servet KA üzerindeki el koyma işlemine son verilip verilmeyeceği belli olacak. Hukuk uzmanları, Garanti Leasing tarafından teminat verilmemesi halinde bunun çok zor olacağını öne sürüyor.

KARAYA ÇIKAMIYORLAR

14 kişilik Türk mürettebatı ise olayın gerçek mağdurları... 81'e 13 metrelik bir alanda, bazen -7'ye kadar düşen soğukta yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Basına bilgi vermemeleri kaydıyla son iki aylık alacakları olan toplam 58 bin 700 doların 22 Aralık'a kadar ödeneceği de vaat edilmiş. Gemicilerin karaya çıkmaları da ayrı bir sorun. Parasını alamayan, kirasını ödeyemeyen, aileleri maddi zorluklar içinde olan 14 gemici, Türk Denizcilik Müsteşarlığı'nın müdahalesini bekliyor. Gemiyi işleten Anka Denizcilik A.Ş.'nin sahibi Nihat Kalkavan da gemiye el konulduğunu doğrularken, şirketinin "mağdur" olduğunu vurguladı. Kalkavan, "Bu Garanti Leasing'in 3. şahıslarla problemlerinden kaynaklanan bir olay" dedi.