Yağışlar nehri taşırdı, soğuk devam edecek

Salı 22.12.2009
Son Güncelleme: Salı 22.12.2009
ABONE OL
Türkiye'yi son birkaç gündür etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava çok sayıdaki ilde yaşamı durma noktasına getirdi. Su baskınları yaşandı, ağır maddi hasar oluştu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü de uyardı: "Hava sıcaklığı batı ve iç kesimlerde 8 ila 10 derece düşerek mevsim normallerinin altına inecek." Yetkililer aşırı soğuklar nedeniyle gribal enfeksiyon salgınlarına karşı da halkı dikkatli olmaya çağırdı.

TUNCA NEHRİ TAŞTI

Aşırı yağışlar Edirne'nin yarısını adeta göle çevirdi. Kentte ve Bulgaristan'ın Yambol bölgesinde kaydedilen yoğun yağışlar nedeniyle, Bulgaristan topraklarından Türkiye'ye gelen Tunca Nehri'nde su seviyesi yükseldi. Saniyede 215 metreküp akan su nedeniyle, Kırkpınar Güreşleri'nin yapıldığı alandaki Fatih Sultan Mehmet, Yalnızgöz ve Saraçhane köprüleri trafiğe kapatıldı. Kentte yükselecek su seviyesinin yerleşim yerlerini etkilemeyeceği ve baraj kapaklarının açılmadığı açıklandı.

SU BASKINLARI

İstanbul' da lodosun etkisini kaybetmesiyle önceki akşam saatlerinde sağanak yeniden başladı. Yağış, Şişli, Küçükçekmece, Silivri, Selimpaşa, Gaziosmanpaşa ve Başakşehir'de özellikle işyerlerinde ve zemin katlarda su baskınlarına neden oldu. İSKİ ve itfaiye, su baskını olan binalarda tahliye çalışması yaptı. Dinmek bilymeyen yağış, yolları da adeta göle çevirdi. Kumburgaz'da D-100 Karayolu, oluşan su birikintileri nedeniyle bir süre trafiğe kapandı. Araçlar, itfaiye ve iş makinelerinin yardımıyla kurtarıldı. Yetkililer İstanbul'un Anadolu yakasında karla karışık yağmur ve kar beklendiğini açıkladı.
Kocaeli'nde saatteki hızı zaman zaman 80 kilometreyi aşan lodos, ağaçları devirdi, çatıları uçurdu.