Yarbayın cenazesine komutanı da katıldı

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral E. Uğur Yiğit, kendisine suikast hazırlığı yapmakla suçlanan Yarbay Ali Tatar'ın Ankara'daki cenazesine katıldı

Salı 22.12.2009
Son Güncelleme: Salı 22.12.2009
ABONE OL
Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, kendisine yönelik suikast iddialarını da içeren Kafes Planı'na adı karışan personeline son yolculuğunda sahip çıktı. Oramiral Yiğit, Poyrazköy soruşturması kapsamında ikinci kez tutuklama emri çıkarıldıktan bir süre sonra intihar eden yarbay Ali Tatar'ın cenazesine katıldı. Yiğit, yarbay Tatar'ın tabutunu selamladı, eşi Nilüfer Tatar'ın yanına giderek başsağlığı diledi. Kocatepe Camisi'nde düzenlenen törende Yiğit'in yanı sıra Genelkurmay İkinci Başkan Yardımcısı Orgeneral Bilgin Balanlı ile kurmay başkanları ve Ankara Garnizonundaki subayların tamamı yer aldı. Cenaze töreni ilginç iddialara sahne oldu. Yarbay'ın kuzeni Hakan Açık, "Kuzenim ikinci yakalama emri öncesinde 'bunalımdayım beni hastaneye götürün' demiş. Ancak dikkate alınmamış. Gözaltına alınacağını anlayınca da intihar etmiş" dedi.

EŞİ: TSK'YA KOMPLO

Yarbay'ın acılı eşi Nilüfer Tatar ise yaşananları "TSK'ya bir komplo" olarak değerlendirdi. Tatar "Kocam onuruyla öldü. Hapishanede 29 kişi boşuna yatıyor. O subayların hepsi Alevi. Bu 10 yıl önce hazırlanan bir komplo. Bu komplo 10 yılda hazırlandı. Benim eşim çok çalışkan biriydi. Ellerinde hiçbir belge yokken ikinci tutuklama emri çıkardılar. Savcı Süleyman Pehlivan, rahat uyuyor mu?" diye konuştu. Tatar'ın kız kardeşi Hürriyet Tatar ise, "Kardeşimin madalyalarını kıskandılar. Gözyaşlarında boğulsunlar" dedi. Poyrazköy soruşturmasında 9 gün tutuklu kaldıktan sonra 16 Aralık'ta serbest bırakılan deniz yarbay Ali Tatar, ikinci kez tutuklama emri çıkınca önceki gün İstanbul'daki evinde kendini vurmuştu. Tatar, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç ile Donanma Komutanı Eşref Uğur Yiğit'e suikast planı yapmakla suçlanıyordu.