'Ölüm madeni'nde canın bedeli: 15 bin lira

Bursa'da 19 işçiye mezar olan maden faciasından 12 gün sonra, ocağın sahibi gazete ilanlarıyla para yardımı vaat etti

Çarşamba 23.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 23.12.2009
ABONE OL
Bursa'da 19 işçinin öldüğü maden faciasının ardından uzun süre ortalarda görünmeyen maden ocağının sahibi Nurullah Ercan, gazetelere verdiği ilanla ölen işçilerin ailelerine 15'er bin TL para ve iş vereceğini açıkladı. Yakınlarını kaybeden aileler ise Ercan'a tepki gösterdi. Aileler, "Parasıyla önlem alsaydı, eşlerimiz ölmez, evlerimizin direkleri yıkılmazdı" dedi. Patlama, Mustafakemalpaşa ilçesinde 10 Aralık tarihinde Büyükköy Madencilik'e ait maden ocağında meydana geldi. Patlamanın ardından, ocakta yapılan incelemelerde çok sayıda eksik tespit edildi. Ölen 19 işçiden büyük bölümü evliydi. Faciada 15 yaşından küçük 32 çocuk yetim kaldı. Ergenlik çağını geçen ağabey ve ablalar ile bu sayı 50'ye ulaştı. Olaydan sonra esrarengiz şekilde kaybolan işletme sahibi Nurullah Ercan, 8 gün sonra ortaya çıktı. Soruşturmayı yürüten savcıya ifade veren Ercan, yine ortadan kayboldu. Nurullah Ercan, 12 gün sonra bu kez, gazetelere verdiği "Elim madencilik kazası" içerikli ilanlarla ortaya çıktı. İlanında büyük üzüntü duyduğunu belirten Ercan, işçilerin ailelerine 15'er bin TL, çocuklarına ise eğitim ve iş vereceğini belirtti. Açıklama yapan Ercan'ın avukatı Yalçın Doruk ise işçilerin ailelerine verilecek paranın, devlet yardımı üzerinden hesaplandığını, devletin işçi ailelerine 10'ar bin TL dağıttığını Ercan'ın ise rakamın üzerine çıkarak 15 bin lira ödeyeceğini söyledi. Kaybettikleri canlara 15 bin TL değer biçilmesine tepki gösteren gözüyaşlı aileler, Ercan'a ateş püskürdü. Kuzen eşleri Ahmet ve Mehmet Çetin'i kaybeden Havva ile Remziye Çetin, "Facia olmadan önce eğer biraz duyarlı davranıp uyarı cihazlarını satın alarak tedbir alsalardı, kocalarımız ölmeyecek, yuvalarımız ocaklarımız sönmeyecekti. Bunlar mahkemeden ve yasaların yakalarına yapışmasından korktukları için bu yola başvuruyorlar" diye konuştu.

'KENDİSİNE KEFEN PARASI YAPSIN'
Mehmet Kuşoğlu'nun eşi Semra Kuşoğlu, Ercan'ın 'Kocanızın değeri 15 bin TL' demek istediğini savunarak "Utanmadan bu parayı teklif etmesi saçma. 19 kişiyi katletmenin cezasını çekecek. Bizim kocalarımız genç yaşta toprağın altına girdi. O da cezaevinde demir parmaklıklar arasıda çürüyecek. 15 bin TL'yi de alsın kendisine kefen parası yapsın. Trilyonlar da verse demir parmaklılar ardında çürümesini istiyoruz" diye konuştu. Madende hayatını kaybeden 24 yaşındaki Şenol Kurt'un annesi Güldenur Kurt, "Gitsin benim çocuğumuz mezarını kazsın baksın. Bakalım 15 bin lira mı ediyor? Ayıptır, bir başsağlığı için aramış mı?" diyerek gözyaşlarına boğuldu. Ali Kazan'ın kızı Hanife Kazan da "Bizlere bir baş sağlığı bile dilemedi. Hangi cenazeye katılmış ki?" dedi. Yusuf Karaca'nın ağabeyi Kerim Karaca ise şöyle konuştu: "Yaraları saracak bir açıklama değil. Keşke cenazemize katılsaydı."

Tuna ÇAM - Muharrem DOĞANTEZ - İhsan TUNÇOĞLU - Çağdaş ÇETİNDEMİR istihbarat@sabah.com.*Siyaset haberlerine ulaşmak için tıklayınız

*Gündem haberlerine ulaşmak için tıklayınız

*Anasayfaya dönmek için tıklayınız