'Vahim ve düşündürücü'

Başbakan, Bülent Arınç'a yönelik suikast iddiaları ile ilgili "Vahim ve düşündürücü bir süreç. Temennimiz yargının endişeleri gidermesi" dedi

Çarşamba 23.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 23.12.2009
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yardımcısı Bülent Arınç'a yönelik suikast iddialarını, "Vahim ve düşündürücü" olarak değerlendirdi. Özel ANA uçağı ile saat dün akşam Suriye'nin başkenti Şam'a giden Erdoğan, hareketinden önce Ankara Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalar yaptı. Sesinin henüz tam olarak düzelmediği ve kısık olduğu görülen Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yönelik suikast" iddialarına yönelik soruyu yanıtlarken, konunun yargıya aksettiğini hatırlattı. Olayla ilgili yaşanan süreci "vahim ve düşündürücü" olarak nitelendiren Erdoğan, "Temenni ederiz ki, savcılıkta olan bu süreç, yargı süreci endişeleri yok edecek şekilde çıksın" dedi. Başbakan Erdoğan "Suriye'de ikili görüşmeleri yaparken bizim milli birlik kardeşlik sürecimizle alakalı boyutunu da ele alacağız. Esad ile konuyu tekrar ele alacağız" dedi.

'DİNİ ANLAMDA DEĞİL'
Başbakan, Ahmet Türk'ün açıklamalarıyla ilgili "Meclis'te tekrar görevlerine devam etme kararı aldıklarını duyduk. Bu kararın, nerenin talimatıyla yapıldığı, İmralı'nın talimatıyla yapıldığı ve talimattan dolayı tabii Türk'ün yapmış olduğu bu açıklama bana göre çok çok talihsiz bir açıklama. Meclis'teki grup odamda yaptığım görüşmede, 'Hiç bir zaman bizler illegal kişi veya örgütleri muhatap almayız. Sizler de bunu sahiplenmeyin' diye kendilerine söylemiştik. Ama ne yazık ki şu andaki süreçte böyle bir yaklaşım tarzını ben doğru bulmuyorum" dedi. Patrik Bartholomeos'un çarmıha gerildik sözleriyle ilgili de Başbakan, "Talihsiz bir ifade' diyeceğim ama arkadaşlarla şöyle bir araştırınca, 'Böyle kullanırlar bu ifadeyi' deyince ben de tabii daha ısrarlı olmadım, olmak da istemedim" dedi. Türkiye'nin Ortadoğu barışında her şeyini ortaya koymayla hazır olduğunu belirten Erdoğan, Süriye'nin Türkiye'ye güvendiğini, 'Türkiye'nin bu noktadaki arabuluculuğuna inanıyoruz" dediğini söyledi.