Toprak konusunda çözüm sona kaldı

KKTC lideri Talat, Rum kesimiyle sorunu 6 başlıkta topladıklarını söyledi. Talat, "Beş başlıkta çözüm olursa toprak konusunu ele alacağız" dedi

Perşembe 24.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 24.12.2009
ABONE OL
KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, "Kıbrıs'ta zor olanın çözümünü sona bıraktıklarını" dile getirdi. SABAH gazetesini ziyaretinde Başyazarımız Mehmet Barlas'ın sorularını yanıtlayan KKTC lideri, nisandaki cumhurbaşkanlığı seçiminin toplumlar arası görüşmeleri sıkıştırdığı yorumunu yaptı.

Müzakerelerde uzlaştığınız ana noktalar?
Uzlaştığımız ana noktalar aslında 23 Mayıs 2008 ve 1 Temmuz 2008'de çerçeve üzerinde anlaştık. Anlaştığımız çerçeve şudur: "İki toplumlu iki kesimli, siyasi eşitliğe dayalı; bir Kıbrıs Türk kurucu devleti ile bir Kıbrıs Rum kurucu devletinin olacağı ve bunların eşit statüde olacağı bir federasyon." Bu ortaklık uluslararası tek kimliğe sahip olacak ve prensip olarak tek egemenlik tek vatandaşlık olacak. Ancak bunun uygulaması görüşülecek müzakerelerde ele alınacak. Konuyu detaylandırdığımızda Kıbrıs sorununu 6 temel başlığa ayırdık. Bunlar; yönetim ve güç paylaşımı, mülkiyet, ekonomi, AB ilişkileri, toprak, güvenlik ve garantiler. Bu 6 başlığın toprağını en sona bıraktık. Diğer konularda anlaşırsak onu ele almak üzere.

GÖRÜŞME 4 OCAK'TA

En zor konu o.
En acı konu aslında, zor değil. Diğer ele almadığımız veya az ele aldığımız güvenlik ve garantiler konusu. Çok taraflı bir uluslararası anlaşma olduğu için diğer aktörlerin de yer alacağı bir çalışmaya ihtiyaç olacağından kısaca görüşüp sona bıraktık.

Türkiye'nin garantörlüğü de bu kapsamda.
Evet bu kapsamda. Mülkiyet konusunda birinci turda hiç ilerleme olmadı. İkinci turda küçük bir adım atıldı. Geriye kalan üç konuda yönetim ve güç paylaşımı; ekonomi ve AB ilişkileri iyi ilerleme kaydedildi diyebilirim. Bu üç konu, Kıbrıs sorununun önemli bir kısmı; hatta yönetim ve güç paylaşımı esas nedeni diyebilirim. Burada tam anlaşmaya varmadık. İki meclisli olacağı ve tarafların eşit sayıda olacağı kabul edildi. Yönetim ve güç paylaşımında anlaşmazlığımız devam ediyor.

Bir sonraki görüşmeniz ne zaman?
4 Ocak'ta. Sonra 11, 12, 13, 18, 19, 20 Ocak'ta. Üç günlük uzun görüşmeler.

KKTC'deki cumhurbaşkanlığı seçimleri ne zaman?
Kıbrıs Türkleri'nin seçimi nisanda. Büyük olasılıkla 10 veya 11'inde.

Cumhurbaşkanlığı için katıldığınız görüşmelerde ilerleme bekliyor musunuz?
Her geçen gün o tarihe kadar nihai sonuca ulaşmak zorlaşıyor. Tamamen ihtimal dışı olmamakla birlikte zorlaşıyor. Fakat hiç olmazsa önemli ilerlemeler sağlamak özellikle ocak görüşmeleriyle birlikte mümkün.