Kılıçdaroğlu'na belge ile yalanlama

Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Kuş, Kılıçdaroğlu'nun iddialarına karşılık arama kararlarının fotokopisini gösterek, belgelerin usule uygun olduğunu söyledi

Cuma 25.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 25.12.2009
ABONE OL
Ergenekon soruşturması kapsamında Erzincan'da gözaltına alınan subaylarla ilgili olarak CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun usulsüz gözaltı yapıldığına dair Hürriyet Gazetesi'nde çıkan iddialarına Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş belge ile yanıt verdi. Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesince verilen kararın usul ve kanuna uygun olduğunu belirten Kuş, İkinci Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi İsmail Şahin'in arama kararlarının birer fotokopisini basına dağıttı. Kuş, makamında yaptığı açıklamada, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen bir mahkeme kararında, ilgili yasanın öngördüğü, ''arama nedeni, aranacak kişi, arama yapılacak yer ve diğer adresler'' gibi zorunlu bilgilerin yer almadığı, hatta aranılacak şüphelilerin isim ve adreslerin bulunduğu bölümün boş olduğu, adeta (boş arama kararı) verildiği yönünde gerçeği yansıtmayan iddiaya dayalı haberlerin yer alması nedeniyle açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

DELİL KARARTMA

Erzurum 2. Ağır ceza Mahkemesinin 18 Kasım 2009 tarihindeki ''El Koyma ve Arama Kararı''nı anımsatan Kuş, açıklamasında şunları bildirdi: ''Hakim tarafından verilen bu kararın usul ve kanuna uygun olduğu görülmektedir. (Kararda aranılacak şüphelilerin isim ve adresleri de açıkça yazılmıştır.) Bu kararda boş bırakıldığı belirtilen isim ve adreslerin, konunun hassasiyetine ve gizliliğine binaen delil karartma durumunun önüne geçilmesi açısından isim ve adreslerin üzeri kapatılarak, Cumhuriyet Başsavcılığımızca (CMK'nın 250. Maddesi ile Yetkili Görevli) 18.11.2009 saat 11.34'te, kurumlar arası çatışmaya sebebiyet vermemek ve ilgili makamın nezaketen bilgilendirilmesine yönelik olarak, Erzincan Merkez komutanlığına faks çekilmiştir. Görevli Cumhuriyet savcıları da faksın çekilmesine müteakip Erzincan'a hareket etmişlerdir.'' Başsavcısı Kuş, anılan kararın aslının daha sonra Erzurum Savcıları tarafından gerek Erzincan Merkez Komutanlığı görevlileri, gerekse arama ve mahallinde bulunan şüpheliler ile şüpheli temsilcilerine gönderildiğini kaydetti. Kuş, durumun bilahare de mahkeme kararının icrası, yine yetkili Cumhuriyet Savcılarının katılımıyla Merkez Komutanlığı görevlileri ve Erzincan 3. Ordu Komutanlığı Askeri savcısıyla birlikte yerine getirildiğini belirtti. Kuş, isim ve adres bilgileri kapatılarak Merkez Komutanlığı'na fakslanan karar aslının örneğini basına verdi. Buna göre Erzurum İkinci Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2009-785 sayılı 'Değişik İş Kararı'nda Erzincan'daki soruşturma ve gözaltı kararları ile ilgili 37012 sicil numaralı Üye Hakim İsmail Şahin'in imzası bulunuyor.