Org. Başbuğ'dan "Arınç" açıklaması

Cuma 25.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 25.12.2009 18:39
ABONE OL
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin şehitlerinin değerini ve ulusu için taşıdığı anlamı bilerek onlara sahip çıkmayı bir şükran borcu olarak kabul ettiğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Sarıkamış Şehitlerini Anma Mesajı'nda Birinci Dünya Savaşı`nın önemli safhalarından biri olan Sarıkamış Harekâtı`nda şehit düşen kahraman vatan evlatlarını bugün, ebediyete intikallerinin 95'inci yıl dönümünde bir kez daha şükran ve minnetle andıklarını bildirdi. Sarıkamış Harekâtı'nda, ağır kış şartlarının ve donanım eksikliğinin düşmandan daha çok kayıp verdirdiği amansız mücadelelerde, Mehmetçiğin eşsiz fedakârlığının destanlaştığını belirten Orgeneral Başbuğ, "Mehmetçik bu harekâtta, engin vatan sevgisi ve üstün vazife anlayışıyla, direnişinin tarihe mal olmuş bir başka örneğini ortaya koymuştur. Sarıkamış Harekâtı'nda olduğu gibi bugün de gerektiğinde canını feda etmekten çekinmeyen mensuplarıyla Silahlı Kuvvetlerimiz, şehitlerinin değerini ve ulusu için taşıdığı anlamı bilerek onlara sahip çıkmayı, bir şükran borcu olarak kabul etmektedir" dedi.

Sarıkamış'ta şehit düşenlere minnet ve şükran duygularını bir kez daha ilettiklerini belirten Orgeneral Başbuğ, "Büyük zorluk ve fedakârlıklara katlanarak kurulan Türkiye Cumhuriyeti'ni bizlere emanet eden Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını, canlarını hiçe sayan bütün şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmetle anar, aziz hatıraları önünde saygıyla eğilir, tarihi boyunca ordusuna güvenerek ona en büyük desteği veren yüce Türk ulusuna en derin saygılarımı sunarım" dedi.

ARINÇ'A SUİKAST İDDİASI

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast iddiasına ilişkin sorulara, "Belki bazı suallere cevap verememiş olabiliriz. Netice olarak bugün itibarıyla buna ilave edeceğimiz başka herhangi bir şey yok. Yeri geldiği zaman belki tamamlayıcı bilgiler verme durumumuz olabilir" dedi. Orgeneral Başbuğ, Trabzon'da Oruçreis Fırkateyn'inde yaptığı açıklamaların ardından "Gelecekten ümitliyim" dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay Karargahı'nda yapılan İsmet İnönü'yü anma programının ardından gazetecilerin sorularına yanıt verdi. Ankara'da 19 Aralık'ta iki askeri personelin şüphe üzerine yakalanıp daha sonra serbest bırakılmasına ilgili olarak, daha önce yaptıkları açıklamada kendilerine gelen resmi bilgilerden kamuoyunu bilgilendirmeye çalıştıklarını belirten Orgeneral İlker Başbuğ, "Belki bazı suallere cevap verememiş olabiliriz. Netice olarak bugün itibarıyla buna ilave edeceğimiz başka herhangi bir şey yok. Yeri geldiği zaman belki tamamlayıcı bilgiler verme durumumuz olabilir" dedi.

Daha önce Oruç Reis Firkateyn'inde yaptığı açıklamaların tekrar altını çizen Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, halkı soğukkanlı olmaya çağırdı. Orgeneral Başbuğ, "Provokatif hareketlerden kaçınmak lazım. Toplumun tüm kesimleri provokasyondan uzak durmalı" derken, konuşmasına ilişkin de "Açıklamamız bize göre zamanında yapıldı. Gelecekten ümitliyim" dedi.

Türk halkından sağduyulu olmaya davet eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, karşılıklı anlayışın önemine vurgu yaptı.