Ünlüler sitesi yıkılıyor

Sarıyer'de ruhsatları iptal edilen Yeni Dostlar sitesinin yıkımı dün başladı. Yıkılanlar arasında Orhan Gencebay'ın iki, Derya Tuna'nın bir villası var

Cuma 25.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 25.12.2009
ABONE OL
Sarıyer Maden Mahallesi'ndeki; Orhan Gencebay, Derya Tuna ve Müjde Ar'ın da villasının olduğu Yeni Dostlar sitesi yıkılıyor. Dün ilk etapta Gencebay'ın iki, Tuna'nın bir villasının da aralarında bulunduğu 9 villa yıkıldı. Ar'ın villasının da aralarında bulunduğu 9 bina ise boşaltıldıktan sonra yıkılacak. Boğaziçi İmar Müdürlüğü'ne bağlı ekipler dün ilk etapta yıkılması için tebligat yapılan ve boşaltılan 9 villayı yıktı. Kepçe ve balyozlarla villaların duvarlarını yıkan ekipler daha sonra siteden ayrıldı. Hareketliliğin yaşandığı siteye basın mensupları alınmazken, Derya Tuna gelişmeleri öğrenmek üzere site yöneticileriyle bir araya geldi. Tuna gazetecileri fark edince uzaklaştı.

9 VİLLA DAHA YIKILACAK

Ekipler sitede 9 villa için daha yıkım kararı alındığını ve sahiplerine vilların boşaltılması için tebligat yapıldığını söyledi. Boşaltıldıktan sonra yıkılacak olan 9 villa arasında Müjde Ar'ın da bir villası bulunuyor. Boğaziçi İmar Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre diğer villalar da yıkım kararı alındıkça sırayla yıkılacak. İki villası yıkılan Orhan Gencebay'ın eşi Sevim Emre, "Bu villalar kaçak değil, devletin her kurumunun bilgisi olan bir site. Yanlış yapılmış" dedi. Yeni Dostlar Kooperatif Müdürü Şerif Ayas ise arazinin kişiye ait olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Sarıyer Belediyesi'ne emlak vergisi ödüyoruz. Bu döneme kadar hiçbir sorun yoktu ama nedense şimdi böyle bir uygulamaya gerek görüldü. Bize herhangi bir tebliğat yapılmadı. 2007 yılında Büyükşehir Meclisi'nin aldığı kararı göstererek polislerle birlikte yıkıma geldiklerini söylediler. Haksız ve gayri vicdani bir durum." Yıkım ile ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada ise, Danıştay tarafından 1989 yılında inşaat sahiplerinin herhangi bir hakkın bulunmadığının karara bağlandığına dikkat çekildi. 2007 yılında yıkım kararı alındığının kaydedildiği açıklamada, "Encümen kararına mahkeme kanalıyla yapılan itirazın reddedilmesinin ardından yıkım işlemi gerçekleştirildi. Sitede bulunan diğer binalar hakkında da yıkım işlemleri devam edecek" denildi.