500 euroya sattılar

Yunanistan adına casusluk yaptıkları suçlamasıyla tutuklanan üç Türk vatandaşının, her bilgi karşılığında 500 euro ücret aldıkları iddia edildi

Cumartesi 26.12.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 26.12.2009
ABONE OL
Yunanistan adına casusluk yaptığı iddiasıyla yakalanan 3 Türk'ün devleti 500 euroya sattığı ortaya çıktı. MİT ve İzmir Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince 1 yıl süren bir izlemenin ardından yakalanan zanlıların, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tatbikatlarını yakından izlediği belirlendi. Askeri faaliyetleri görüntüledikleri, gemiler, nöbet yerleri ve askeri hareketliliklerle ilgili bilgi topladıkları belirtilen zanlıların, bu bilgileri Yunanistan'a giderek yüz yüze görüştükleri gizli servis (EYP) görevlilerine verdikleri tespit edildi. Tespitlere göre, şüpheliler, her bilgi karşılığında elden 500 euro ücret almış. Dün nöbetçi mahkemeye sevk edilen üç kişi tutuklandı.

FOTOĞRAFLA BELGELİ

Tutuklanan şüphelilerden akraba olan, Bodrum'da yakalanan ve tur operatörlüğü yapan 65 yaşındaki N.H ile Aydın'da yakalanan ve çamaşırhane ile fırını bulunan 42 yaşındaki A.H'nin Yunanistan'da akrabalarının bulunduğu, İzmir'de yakalanan ve ticaret yapan 38 yaşındaki İ.Ş.'nin de daha önce "İnsan kaçakçılığı"ndan Yunanistan'da cezaevinde yattığı belirlendi. Zanlıların, ayda 2 kez Yunanistan'a gittikleri, Türk istihbarat görevlilerinin de bu görüşmeleri fotoğrafla belgelediği öğrenildi. Suçlamaları kabul eden şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramada, askeri bilgilere ait fotoğraf ve görüntüler, çeşitli krokiler ve dokümanlar, 4 telsiz, 3 dürbün, bir yön gösterme cihazı, 4 fotoğraf makinesi, 2 kamera, film negatifleri, 1 adet ruhsatsız av tüfeği, bir dizüstü bilgisayar, 11 cep telefonu, 9 sim kart ile 3 hafıza kartı ele geçirildi.