'Bazı cevapları veremedik'

Org. Başbuğ, "Gelen resmi bilgilere göre açıklama yaptıklarını" belirterek "Belki bazı suallere cevap verememiş olabiliriz" dedi

Cumartesi 26.12.2009
ABONE OL
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın evinin yakınlarında yakalanan iki subayla ilgili TSK'nın 3 gün sonra yaptığı açıklamayla ilgili, "Bize gelen resmi bilgilerden kamuoyunu bilgilendirmeye çalıştık" dedi. "Belki bazı suallere cevap verememiş olabiliriz" diyen Orgeneral Başbuğ, "Netice olarak bugün itibarıyla buna ilave edeceğimiz başka herhangi bir şey yok. Yeri geldiği zaman belki tamamlayıcı bilgiler verme durumumuz olabilir" diye konuştu. Orgeneral Başbuğ, açıklamanın neden olaydan 3 gün sonra yapıldığına yönelik soruları da "Beklediğimiz şeyler vardı. Bırakın oda bizde kalsın" sözleriyle yanıtladı. Başbuğ, uzun zamandır TSK'ya yönelik yürütüldüğü iddia edilen ve asimetrik psikolojik savaşla mücadele konusunda "ümitliyiz" dedi.

TEVİL YOLLU İKRAR

Bir gazetecinin, ''Bazı olaylar suikast girişimi midir? Ordu mu yapmıştır? gibi tartışmalar yaşadık. Örneğin, Sayın Arınç bile 'Bu tevil yollu ikrardır' dedi'' şeklindeki sözleri üzerine Orgeneral İlker Başbuğ, "Yine medya olarak illa bizi tartışma içine çekeceksiniz. O konuda hiçbir yorum yapmam'' dedi. Konuya ilişkin yaptıkları basın açıklamasının çok net olduğunu belirten Org.Başbuğ, şöyle konuştu: "Bazılarına göre kapalı olabilir. Olmayabilir. O açıklamamızda zaten hiçbir yorumumuz yoktu. Bana deyin ki, 'Şurada bir yorumunuz var'. Hepsi gerçek şeylerden alınarak, daha doğrusu bize gelen resmi bilgilerden biz sadece kamuoyunu bilgilendirmeye çalıştık. Belki bazı suallere cevap verememiş olabiliriz. Netice olarak bugün itibarıyla buna ilave edeceğimiz başka herhangi bir şey yok. Yeri geldiği zaman belki tamamlayıcı bilgiler verme durumumuz olabilir.'' DTP'li Belediye Başkanı Osman Baydemir'in "küfürlü sözleri" hatırlatılınca yüzünü ekşiten Org. Başbuğ, İnönü'nün anıldığı bir günde konuyla ilgili açıklama yapmak istemediğini ancak, bu çerçevede "Halkın provokasyona gelmemesi gerektiğini" söyledi.