'Konuştuk... Anlatmam'

Arınç'a suikast iddialarının devletin zirvesinde değerlendirildiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, "Bunları anlatmam devlet ciddiyetine yakışmaz" dedi

Cumartesi 26.12.2009
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın evinin yakınında yakalanan iki subayla ilgili olarak devletin zirvesinde değerlendirmeler yapıldığını belirterek "Konuştuk, uzun uzun konuştuk.. Ama bu kadar..." dedi. 44. TÜBİTAK Bilim Ödülleri töreninden sonra Arınç olayı ile ilgili soruları yanıtlayan Gül, konunun devletin zirvesinde ele alındığını söyledi. Gül, "Konuştuk, uzun uzun konuştuk.. Ama bu kadar... Kendi aramızda konuştuğumuz şeyleri ben çıkıp anlatsam, öbürü çıkıp anlatırsa o zaman devlet ciddiyetine de yakışmaz bu" dedi.

MÜDAHİL OLMUŞUZ

Gül, bir gazetecinin "Sizin müdahil olmanızı gerektirecek bir durum var mı?'' sorusu üzerine de, "Konuştuysak zaten demek ki müdahil olmuşuz demektir'' dedi. "Tatmin oldunuz mu bu görüşmeden?'' sorusuna Gül, "Bir kelime söylemeye başladığım andan itibaren tenkit ettiklerimin durumuna düşerim'' karşılığını verdi. Gül, "Hedef sayın Arınç'a suikast mi yoksa izleme miymiş?'' sorusu üzerine de "Ben bu kadarda kalayım'' dedi. Gül, "Üslup ne olmalı'' sorusu üzerine, şunları kaydetti: ''Muhakkak ki şeffaflığın, çoğulculuğun olduğu yerde her şey kontrol edilemiyor. Yani üslup açısından da... Daha önce söylediğim gibi hepimizin, kendimi de içine koyuyorum herkesin üslubuna daha dikkat etmesi, daha yapıcı olması... Bunun herhalde ülkemize, hepimize faydası var.'' Gül, "Anayasa'ya göre uyumdan sorumlusunuz. Mesajı olacak mı?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Ben ancak devletin kurumları ile ilgili. Tabii ki orada da böyle bir uyumsuzluk var demek istemem, böyle bir şey söz konusu değil. Farklı uygulamalardan kaynaklanan şikayetler olabilir. Bunlar giderilir.'' "Yargı bir nokta koyacak mı?'' sorusu üzerine Gül, "Tabii ki yargı var'' dedi.