Suçlama: İşçilerden para keserek örgüte aktardılar

Gözaltına alınan belediye başkanları, işçilerden zorunlu bağış toplamak ve ihaleleri PKK'lılara vermekle suçlanıyor

Cumartesi 26.12.2009
ABONE OL
DİYARBAKIR merkezli 9 ilde eşzamanlı KCK operasyonu kapsamında gözaltına alınan belediye başkanları, çarpıcı iddialarla suçlanıyor. Başlıca suçlama ise başkanların, rızaları olmaksızın işçilerden yıllık 500 TL kesinti yaparak PKK'ya ve KCK'ya aktarması. İşte diğer suçlamalar: '

PKK KONTROLÜNDELER'

Gözaltına alınan 9'u halen görevde, 6'sı eski biri de başkanvekili olan 16 belediye başkanı ile diğer zanlılar PKK'nın kontrolünde hareket etmekle suçlanıyor. Belediye başkanlarının, yerel seçimlerden önce aday belirleme komisyonu bünyesindeki KCK üyeleriyle görüştükleri, bazılarının Kuzey Irak'a giderek aday gösterilmeleri için PKK'nın yönetici kadrosuna kulis yaptıkları, bazılarının ise örgütün Avrupa sorumlusu Sabri Ok'la yüz yüze görüşmelerde bulundukları belirtildi. Zanlıların ayrıca PKK'nın başlattığı, "Sayın Öcalan", "Apo'nun sağlığı, sağlığımızdır" gibi kampanyalar için belediye imkânlarını kullandığı belirlendi.

BAŞKANLARA TALİMAT

Baskınlarda, örgüt elebaşlarından Murat Karayılan'ın belediye çalışmaları, belediye başkanlarına yönelik eleştirilerini içeren ve uygulatmak istediği emir ve talimatların bulunduğu notlar ele geçirildi. Belediye başkanlarının, öldürülen PKK'lılar için taziye çadırları kurdukları ve onları "Şehit" ilan edip sahiplendikleri kaydedildi.

İHALELER DESTEKÇİLERE
Başkanların, belediye bünyesinde açılan ihaleleri, PKK'ya maddi destek sağlayan veya yakınları dağ kadrosunda bulunan kişi ve şirketlere verdiği saptandı. İhaleleri alan şirketlerin de alınan ihale karşısında KCK'ya yüzdelik komisyon karşılığında bağış yaptıkları kaydedildi. Yakalanan KCK üyelerinin PKK ve Abdullah Öcalan çizgisinden uzaklaştıkları gerekçesiyle bazı belediye başkanlarını bu dönem aday göstermedikleri de belgelendi.

HEDEF: 50 BİN MİLİTAN

Başkanların dışındaki gözaltına alınanlar ise şehir merkezlerinde siyasi eylemler, başkanlar üzerinde gözetim ve örgüte eleman temini ile suçlanıyor. Operasyonlarda, rakam ve harf gruplarından oluşan şifreli iç yazışmalar da ele geçirildi. KCK'nın dağ kadrosunu 50 bine çıkarma hedefi doğrultusunda eleman arama çalışmalarına hız verdiği belirlendi.