Burs zammının nedeni Neslihan'ın mektubu

Erdoğan'a mektup veren Yılmaz burs ücretlerine zam yapılmasını sağladı. Yılmaz mektubunda kardeşlerinin rızkını kesmemek için ailesinden para isteyemediğini yazdı

Pazartesi 28.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 28.12.2009
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta ani bir kararla burs ücretlerine zam yapılması ve 30 bin öğrencinin daha burslu olması talimatını vermesi kararının ardından Gaziantepli üniversite öğrencisi genç bir kız çıktı. Başbakan'a iki hafta önce Trabzon'da katıldığı yurt açılışında mektup veren üniversiteli Neslihan Yılmaz, duygu dolu mektubuyla kendisiyle birlikte 30 bin öğrencinin de yüzünü güldürdü.

DUYGULU MEKTUP
İki hafta önce Trabzon'da Yomra Kanuni Yurdu'nun açılışını gerçekleştiren Erdoğan, Ankara'ya dönünce burs ücretlerine zam yapılması ve 30 bin öğrenciye daha burs verilmesi için YURTKUR Genel Müdürü Hasan Albayrak'a talimat verdi. Başbakan'ın talimatı üzerine 30 bin yeni öğrenci, "ÖSS puanı, kardeş ve ekonomik durum" gibi kriterlere göre 87 TL'lik bursa geçirildi. Üniversite ve yüksekokullarda okuyan lisans öğrencilerinin aylık burs ve kredileri de 180 liradan 200 liraya çıkarıldı. Yeni düzenlemeye göre yüksek lisans öğrencileri 400, doktora öğrencileri ise 600 lira burs veya kredi alabilecek. Öğrencilerin burs veya öğrenim kredisi ödemeleri 11 Ocak 2010'da yapılacak. 30 bin öğrencinin yüzünü güldüren bu gelişmenin perde arkasında KTÜ Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi olan Neslihan Yılmaz'ın olduğu ortaya çıktı. Yurt açılışının yapıldığı gün başbakana ulaşan genç kız Erdoğan'a bir mektup verdi. Neslihan mektubunda, "Sayın başbakanım, bu yıl DGS'yi (Dikey Geçiş Sınavı) kazandım. DGS'nin şartları içerisinde intibak (hazırlık) yılında burs yardımı alamıyoruz. Ailemin maddi durumu iyi olmadığı için beni burada okuturken zorlanıyor. Paraya ihtiyacım olunca aileme söyleyemiyorum, benim haricimde 3 tane kardeşim var. Onların rızkına girmekten korkuyorum. Ne olur bu yıl burs alabilmem için yardım edin. İnanın ömür boyu minnettar olurum" diye yazdı. Bu duygu dolu satırları okuyunca çok etkilenen Başbakan, bu ziyaretin ardından burs ücretlerinin artırılması ve 30 bin öğrenciye burs verilmesi talimatını verdi.

2 KARDEŞİ VAR
Yılmaz'ın Gaziantep'te yaşayan babası Hüseyin Yılmaz bir fabrikada bekçilik yapıyor, annesi Zeynep Yılmaz ise bir hastanede hastabakıcı olarak çalışıyor. Neslihan'ın 15 yaşında lise öğrencisi olan Mehmet Cengizhan, ilkokul öğrencisi 7 yaşında Elif Aslıhan ve 4 yaşında İbrahim adlı kardeşleri var.