Karargahta 3. arama

Pazartesi 28.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 28.12.2009 20:35
ABONE OL
Özel Kuvvetlere bağlı Seferberlik Bölge Başkanlığı'ndaki 3. arama başladı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı izledikleri iddia edilen iki subayın görev yaptığı Özel Kuvvetlere bağlı Seferberlik Bölge Başkanlığı'ndaki üçüncü arama başladı. Yetkili hakim ve savcılar 6 arabalık bir konvoyla 11.30 sularında aramanın yapılacağı Seferberlik Bölge Başkanlığı'na geldi ve karargaha girdi.

Genelkurmay Seferberlik Tetkik Kurulu Ankara Bölge Komutanlığı'nda süren aramaların uzun sürmesinin nedeni belirlendi. Bugün 3.kez yapılan aramanın daha da sürebileceğini ifade eden yetkililer, bunun nedeninin "kozmik odadaki bilgilerin tümünün çok gizli olması ve dışarıya çıkarılmasının devlet suçu kapsamına girmesinden" kaynaklandığını ifade ettiler.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yönelik suikast iddiası nedeniyle başlattığı soruşturma nedeniyle devam eden aramalar, kozmik gizlilikle yürütülüyor.

Arama kararını veren 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı ile askeri ve sivil savcılar eşliğinde yaptığı ilk iki arama 38 saat sürmüştü. 38 saatlik aramaya rağmen, bugünde 3.kez arama yeniden başladı.

Konuyla ilgili bilgi veren askeri yetkililer ise, komutanlığın "Türkiye Cumhuriyeti'nin bekası için en yürütülen en gizli çalışmaların merkezi olduğunun" altını çizerken, "burada bulanan bilgilerin soruşturma da olsa hakim tarafından bile kopyalanamaz, alınamaz ve çıkarılamaz" olmasına dikkat çekiyorlar.

Aralarında Bölge Başkanı Albay Yusuf A., Albay Erkan Y.B ve Binbaşı İbrahim G.'ninde bulunduğu 8 askerin gözaltında tutulduğu soruşturmada ise ne arandığını sadece soruşturma savcısı biliyor.

Kapılarında girip çıkanların gramlık kilo farkını bile hisseden, yüz tarama sistemine sahip, şifreli kapılara sahip ve 24 saat izlenen özel güvenlik sistemine sahip dairedeki tüm bilgiler ise devlet sırrı kapsamında tutuluyor.

Aramaların günlerce sürebileceğine dikkat çeken askeri yetkililer, konuyla ilgili soruşturmanın bilgilerin sızmasının bile suç kapsamında olduğuna vurgu yaparak, "Yapılacak haberlerde bile dikkat edilmesi gerekiyor. Devlet sırrı kapsamındaki bilgilerin afişe edilmesine izin verilmemesi gerekiyor" dediler.

İlk aramanın ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan programında olmamasına rağmen Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile görüşmüş, sürpriz görüşmeye Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner da katılmıştı.

YAYIN YASAĞINA MAHKEMEDEN RET

Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığındaki aramaya ilişkin olarak ''devlet sırrı'' kapsamındaki bilgilerle ilgili önleme ve yayın yasağı getirilmesi talebi reddedildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Genelkurmay Seferberlik Tetkik Kurulu Komutanı, Ankara Bölge Başkanlığı'nda arama yapılan iki odada, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 125. maddesinde belirtilen ''devlet sırrı'' kapsamında bilgilerin bulunduğunu belirterek, buna ilişkin ''önleme ve yayın yasağı'' talebinde bulundu.

Komutanlığın taleplerini değerlendiren, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliğine, söz konusu talepleri içeren dilekçesini sundu.
Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliği, Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı'ndaki aramaya ilişkin olarak, buradaki ''devlet sırrı'' kapsamındaki bilgilerle ilgili önleme ve yayın yasağı talebini reddetti.
Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısının, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliği'nin ret kararına itirazda bulunacağı öğrenildi.

Cumhuriyet Savcısının talebi doğrultusunda, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimi tarafından, Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı'nda arama kararı verilmişti.
Aramaya, bu kararı veren Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimi de katılmıştı. Başkanlıkta, ''devlet sırrı'' kapsamındaki bilgilerin yer aldığı iki odadaki arama, CMK'nın 125. maddesi uyarınca kararı veren hakim tarafından yapılmıştı.

CMK'nın 125. maddesinde ise şu hükümler yer alıyor:
''Bir suç olgusuna ilişkin bilgileri içeren belgeler, devlet sırrı olarak mahkemeye karşı gizli tutulamaz.
Devlet sırrı niteliğindeki bilgileri içeren belgeler, ancak mahkeme hakimi veya heyeti tarafından incelenebilir. Bu belgelerde yer alan ve sadece yüklenen suçu açıklığa kavuşturabilecek nitelikte olan bilgiler, hakim veya mahkeme başkanı tarafından tutanağa kaydettirilir.
Bu madde hükmü, hapis cezasının alt sınırı beş yıl veya daha fazla olan suçlarla ilgili olarak uygulanır.''


*MÜHÜRLÜ ODANIN SIRRI

*SİYASET HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

*GÜNDEM HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

*ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ