'Kozmik oda'daki belgeler Terörle Mücadele'de

Bülent Arınç'a suikast iddialarının ardından Seferberlik Bölge Başkanlığı'ndaki 27 saatlik aramada, 'Kozmik oda'daki gizli belgeler incelendi. El konulan belgeler Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi

Pazartesi 28.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 28.12.2009
ABONE OL
Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç'a yönelik suikast iddiaları üzerine başlatılan soruşturma çerçevesinde Türkiye'nin en gizli belgelerinin bulunduğu Seferberlik Bölge Başkanlığı'nda iki gündür sürdürülen aramada "belge avı" na çıkıldı. İlk günkü arama 10 saat 16 dakika sürerken, cumartesi akşamı başlayan ve Türkiye'nin birinci gündem maddesi haline gelen ikinci arama, 27 saat sonunda tamamlandı. İnceleme sonunda el konulan belgeler Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekiplerine teslim edildi. Aramalar sırasında, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hâkimi Kadir Kayan, gizli belgelerin bulunduğu kozmik odadan çıkan belgeleri tek tek inceledi. Soruşturmada, özellikle Bülent Arınç'ın evinin yakınlarında gözaltına alınan iki subayın ajandalarından çıkan not ve telefonların, TBMM Başkanı Şahin'in de aralarında bulunduğu bazı siyasilere suikast hazırlığı iddiasını güçlendirdiği belirtildi. İşte 27 saat süren ve kozmik bilgileri içeren karargâh aramasının çarpıcı ayrıntıları:

ARAMA ÖNCESİ GÖRÜŞME: Ankara hatta Türkiye, önceki gece yarısı 2. baskınla başlayan, Seferberlik Bölge Başkanlığı'na yönelik aramaya kilitlendi. Gizli bilgilerin bulunduğu odayla ilgili krizde kritik bir görüşme yapıldı. Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner ile telefonla görüşen Hâkim Kadir Kayan, saat 00.15 sularında binaya geldi. Genelkurmay yetkilileri, gizli belgeleri vermek yerine arama yapılan bölümdeki evraktan sadece suç şüphesi ile bağlantılı olanların incelenebileceğini belirtti. Hakim Kayan'ın da gelip mühürlü odaya girmesiyle başlayan "belge avı" dün gece 00.40'da tamamlanabildi.
TEK TEK İNCELEME: İkinci arama, "çok gizli" belgelerin oda dışına çıkarılamaması ve her bir belgenin tek tek incelenmesi nedeniyle uzun sürdü. CMK uyarınca, arama kararını veren Hâkim Kadir Kayan, "kozmik" sırların bulunduğu odalardan çıkan gizli belgeler üzerinde inceleme yaptı. Kayan'ın gözetiminde, soruşturmayla ilgisi olabilecek belgeler savcılar tarafından tutanağa geçirildi.
'İLGİLİ'BELGE ARANDI: Hâkim Kadir Kayan, CMK uyarınca, gizli belgeleri tek tek ve soruşturulan suçla bağlantısı olup olmadıkları hususunu göz önünde bulundurarak inceledi. Mahkeme heyeti ayrıca Seferberlik Kurulu'nun devlet büyüklerine yönelik hazırlık ve koruma stratejilerinden farklı bilgiler olup olmadığını da araştırdı.
DOSYA DERYASI: Mahkeme heyeti aramayı bodrum katta bulunan ve şifreyle giriş yapılabilen binlerce klasörün bulunduğu bölümde yoğunlaştırdı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Mart 2009'dan bu yana takip edildiğine ilişkin bulguların yanı sıra TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve bazı bakanların ev krokileri, keşif gözetlemeye ilişkin ses ile görüntü kaydı bulunup bulunmadığına ve de görev emirlerine bakıldı.
DOKÜMANLAR TERÖRLE MÜCADELE'DE: Hakim Kadir Kayan ile savcılar gece saat 00.40'ta arama faaliyetlerine son verdi. Kayan ile savcılar, 00.45'te üç araç ile STK binasından ayrıldı. Kayan'ın, fotoğrafının çekilmesini önlemek için buzlu camlı otomobile bindiği görüldü. Arama çalışmaları sonrasında savcıların el koyduğu dokümanlar ise tutanakla Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekiplerine teslim edildi.