Ümit Sayın'ın avukatı istifa etti

Pazartesi 28.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 28.12.2009 18:30
ABONE OL
Ergenekon ana davasının tutuklu sanıklarından Ümit Sayın'ın avukatı Mehmet Aytekin, gizli tanık sıfatıyla ifade vermiş olması nedeniyle Sayın'ın avukatlığından istifa ettiğini açıkladı.

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, bu açıklaması karşısında Sayın'ın verdiği ifade için neden 7 ay bir şey yapmadığını sordu.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, 7 Aralık 2009'da yapılan diğer sanıklara kapalı bir oturumda "Gizli Tanık Anadolu" olduğunu söyleyen tutuklu sanık Ümit Sayın'ın avukatı Mehmet Aytekin söz aldı. Tutuklu sanık Osman Yıldırım'ın avukatı gelmediği için savunmasının alınamadığı 7 Aralık 2009 tarihinde Ümit Sayın'ın, avukatı olmadığı halde ifadesinin alındığına dikkat çeken avukat Aytekin, "Mayıs 2008'de Ümit Sayın, dava henüz açılmadan Kandıra Cezaevi'nden ek ifadesi için savcılığa getirilmeden önce bana en az 3 kez faks ve telefon ile çağrı yapıldı. Ancak benim yani avukatının olmadığı bir durumda ifadesinin alınması usul hatasıdır." şeklinde konuştu.

Savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in ek ifade almaya başlamadan etkin pişmanlık hükümlerini içeren TCK'nin 221. maddesini hatırlattığını belirten Avukat Aytekin, "Müvekkilim 221. bilmez diyerek ara talep ettim. Pekgüzel 'Ben anlatırım.' dedi. Anlattıktan sonra 'Eksik anlattınız.' dedim. Eksikti-Tamamdı tartışması Ümit Sayın'ın 'Böyle bir örgüt yok, ben de böyle bir örgüte üye değilim' demesi üzerine bitmiş oldu." dedi.
Dava açıldıktan 1 yıl sonra 26 Mayıs 2009'da Ümit Sayın'ın Beşiktaş Adiyesi'nde bulunduğunu bir arkadaşının telefonuyla tesadüfen öğrendiğini belirten Aytekin, "Meslektaşım Gönenç Laçin'i gönderdim. Avukat Laçin odaya girdiğinde Zekeriya Öz, 'Tamam bizim içişimiz bitti artık size gerek kalmadı.' demiş. Ben de telefonla 'İmza atana kadar bizim işimiz bitmez.' diyerek avukat Laçin'i gönderdim. Ama Laçin'in ikinci hamlesi Zekeriya Öz''ün korumaları tarafından engellendi. O an Ümit Sayın'ın gizli tanık olarak devşirildiği andır, gündür." diye konuştu.

"Ümit Sayın'ın akli melekesini yitirdiğini sizin de gözlediğinizi düşünüyorum" diyen Avukat Aytekin, "Bu ifadesi bu yönüye gerçeği ne kadar yansıttığı tartışılır. '35 yıl ceza alırsın.' diye tehtidiyle, Avukat Gönenç Laçin'i engelleyerek suç işlediler. Usul hatası ve yasadışı olarak adlandıracak işlemler neticesinde hukuk ayıbı işlenmiştir. Avukata ihtiyacı kalmayan Ümit Sayın'ın müdafiliğinden istifa ediyorum." dedi
Başkan Şengün ise "26 Mayıs'tan bu yana 7 ay geçti. Ne yaptınız?" diye konuştu. Avukat Aytekin'in "Gizli tanık olduğunu 7 Aralık'taki duruşma tutanaklarından öğrendim." sözleri üzerine Şengün, "7 ay müvekkilinizle görüşmediniz mi? Ayrıca 7 Aralık'taki duruşmada Ümit Sayın'ın ifadesi gizli tanık olarak alınmadı. Siz Mayıs'ta ifade verdiğini öğrendiğinize ve arkadaşınızı gönderdiğinize göre ne yaptınız?" diye sordu. Mehmet Aytekin'in, Gizli Tanık Anadolu'nun ifadesini 3. iddianamenin eklerinde gördüğünü söylemesi üzerine Başkan Şengün, "Bu işten herkes muttali (haberdar olmak), siz hariç" şeklinde sitemde bulundu. Şengün'ün bu sözlerinden sonra tutuklu sanık Ümit Sayın, "Söyleyecek bir şey yok. Barodan avukat tayin edilmesini istiyorum." dedi. Bu diyalogun ardından avukat Selin Deviren Tahtabiçen'in sorularıyla tutuklu sanık Osman Yıldırım'ın çapraz sorgusuna devam edildi. (CİHAN)