Ankara'da şarbon paniği

Salı 29.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009 18:00
ABONE OL
Ankara Posta İşleme Merkezi'nde şarbon paniği yaşandı. Yurtdışından gelen iki paketin gümrük yetkilileri ile birlikte açılması sırasında paketlerden toz çıkması üzerine 14 PTT çalışanı hastanede gözetim altına alındı. Hastaneye giden çalışan sayısının 8 olduğu da iddia edildi. Paketlerin Danıştay'a gönderildiği ileri sürüldü.

"TOZ ŞARBON DEĞİL"

İnceleme için Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi laboratuvarlarına gönderilen tozun şarbon olmadığı belirlendi.

Zarftan dökülen toza temas eden bazı PTT çalışanları ise tüm ihtimaller göz önüne alınarak hastaneye gönderildi. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan çalışanlar yeniden Posta İşleme Merkezi'ne geldi. Olayla ilgili soruşturmaya başlatıldı.

DANIŞTAY: PAKETİN İÇERİSİNDE ŞARBON YOK

Danıştay, Ankara Posta İşleme Merkezi'nde Danıştay Başkanı Mustafa Birden'in adına gönderildiği ve içinde şarbon tozu bulunduğu iddia edilen pakette "zararsız bir toz" olduğunu bildirdi. Danıştay Genel Sekreter Yardımcısı Kalender Türeoğlu, paketin PTT'de tesadüfen ortaya çıkmış olduğunu hatırlattı. Türeoğlu, paketin PTT çalışanlarınca emniyete intikal ettirildiğini ve sonucun en kısa zamanda kendilerine bildirileceğini söyledi. Türeoğlu, kendilerine paketin içerisinde şarbon tozu olmadığı, "normal zararsız" bir toz olduğu yönünde bilgiler geldiğini de kaydetti.

*Gündem haberleri için tıklayınız
*Siyaset haberleri için tıklayınız
*Anasayfaya dönmek için tıklayınız