'Danıştay saldırısı iktidar değiştirirdi'

Birinci Ergenekon davası sanığı Osman Yıldırım, "Alparslan Arslan gibi Danıştay saldırısını yapsaydım 2006'da kaos olur, iktidar değişirdi" dedi

Salı 29.12.2009
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009
ABONE OL
Birinci Ergenekon davasında çapraz sorgusu yapılan Danıştay saldırısı sanığı Osman Yıldırım, "Adalete yardımcı olduğum için Samet Kuşçu'nun durumuna düştüm" dedi. Danıştay saldırısıyla ilişkisi bulunmadığını da iddia eden Yıldırım, "Danıştay saldırısını işleseydim, 2006'da kaos ortamı olurdu. İnsanlar ölür, iktidar değişirdi" diye konuştu.

'20 YIL ÖNCEKİ CEZAYI YATIYORUM'
İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 128'inci duruşmada tutuklu sanık Osman Yıldırım'ın çapraz sorgusuna devam edildi. Muzaffer Tekin'in avukatı Selin Deviren Tahtabiçen'in, ifadelerinin çelişkili olduğunu söyleyip, "Burada hepimiz adalete yardımcı olmak için uğraşıyoruz. Siz de bize yardımcı olun" demesi üzerine Yıldırım 1958'deki "9 Subay Olayı"nda ordudaki cunta yapılanmasını ihbar eden ve olaydan hüküm giyen tek kişi olan binbaşı Samet Kuşçu'yu hatırlatarak şöyle konuştu: "Adalete yardımcı olduğum için Samet Kuşçu'nun durumuna düştüm. 20 yıl önceki cezayı yatıyorum sayın başkan." Yıldırım, Türk Ortodoksları Birliği Başkanı Sevgi Erenerol'un avukatı Vural Ergül'ün Ergenekon davasının Cumhuriyet Gazetesi ve Danıştay saldırıları davasıyla birleştirilmesi üzerine hakkında istenen cezanın 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 76 yıl hapise çıktığını söylemesi üzerine "Yağmurdan kaçarken doluya tutulmuşum" dedi. Danıştay saldırısıyla ilgili olmadığını iddia eden Yıldırım, şunları söyledi: "İşlemediğim bir olaydan ötürü suçlanırsam kendimi öldürürüm. Danıştay saldırısını işleseydim, yani Alparslan Arslan gibi bu eylemi yapsaydım insanlar ölür, iktidar değişirdi. İlgim olmasa bile ilgim varmış gibi gösterir, ülkenin kaosa sürüklenmesi için elimden geleni yapardım."

SAYIN'IN AVUKATI ÇEKİLDİ

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, "Alparslan eylemi gerçekleştirdi de ülke mi yıkıldı? Senin Alparslan'dan farkın ne" diye sorunca ise Yıldırım, "Alparsalan Arslan gibi davranmış olsaydım dava buraya gelmez orada kapanırdı. İktidar da devrilirdi" dedi. Öte yandan dava sanığı Adli Tıp uzmanı Doç. Dr. Ümit Sayın'ın avukatı Mehmet Aytekin, görevinden istifa etti. Sayın için "Akli meleklerini yitirmiş biridir" diyen Aytekin, "Gizli tanık olduğuna göre Ümit Sayın'ın artık avukatlığa ihtiyacı yok. Sayın'ın avukatlığını üstlenme görevimden istifa ediyorum" dedi.

TÜRKİYE'DE 2009 YILI BÖYLE GEÇTİ – TIKLAYINIZ