Derin soruşturmada iki subaya tükürük testi...

Arınç'ın evinin önünde yakalanan iki subayın, kâğıdı yutmaya çalıştığı iddiası DNA testiyle netleştirilecek Kozmik Büro'da dün üçüncü bir arama daha yapıldı. Gözaltındaki 8 asker için ise süre bugün doluyor

Salı 29.12.2009
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009
ABONE OL
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yönelik suikast iddiasıyla başlayan ve Seferberlik Ankara Bölge Başkanlığı'ndaki 3 arama ile derinleşen soruşturmada sürpriz gelişme... Soruşturmayı yürüten savcı Mustafa Bilgili, Arınç'ın evinin yakınında yakalanan iki subayın, üzerinde adres yazan kağıdı yutmaya çalıştığı iddiasını aydınlatmak için DNA testi yapılmasını istedi.

İKİ AŞAMALI YÖNTEM
Bunun için iki aşamalı bir yöntem uygulanacak. Öncelikli olarak, "1424 cadde Feza A..." adresinin yazılı olduğu belirtilen kâğıda "Amilaz (enzim)" testi yapılacak. Böylece, kâğıt üzerinde tükürük lekesi bulunup bulunmadığı ortaya çıkarılacak. Kâğıdın üzerinde tükürük izi belirlenirse, "Kime ait?" sorusuna yanıt aranacak. Önce, hâlâ gözaltında bulunan Albay E.Y.B. ve Binbaşı İ.G.'nin tükürüğü incelenecek. Kâğıttaki tükürük subaylara ait çıkmazsa bu kez de operasyonu yürüten polislerden örnek alınacak.

ÜÇÜNCÜ ARAMA YAPILDI
Arınç'a suikast iddiasıyla başlatılan soruşturma çerçevesinde, Seferberlik Ankara Bölge Başkanlığı'nda dün öğle saatlerinde 3. arama gerçekleştirildi. İlk günde yapılan 10 saat 16 dakikalık, ikinci günde yapılan 27 saatlik arama sonrasında 11. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Kadir Kayan ile Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili dün saat 11.45'de bir kez daha Seferberlik Ankara Bölge Başkanlığı'na geldi. Bu arada, Seferberlik Ankara Bölge Başkanı Albay Y.A., Albay E.Y.B. ile Binbaşı İ.G.'nin de aralarında bulunduğu 8 asker için alınan gözaltı süresi bugün doluyor. Savcılığın 8 askeri bugün adliyeye davet etmesi bekleniyor.

KARAVANA YEMEDİLER

Aramalar sırasında bazı ilginç olaylar da yaşandı. Hakim Kayan, katip ve savcılar, uzun saatler kaldıkları Seferberlik Ankara Bölge Başkanlığı'nda yemek ihtiyaçlarını kumanyayla karşıladı. Karavanadan yemeyen heyete; kuru pasta, çay ve meyve suyu ikram edildi.

TEK TEK İNCELEME

Aramalar sırasında savcıların, devletin gizli bilgilerinin yer aldığı kozmik odaya girmediği belirtildi. Bu odaya yalnızca arama kararını veren Ankara 11. Ağır ceza Mahkemesi Hakimi Kadir Kayan ile bir katibin girdiği, belgeler üzerinde tek tek inceleme yaptığı öğrenildi. İncelenen belgelerin dijital ortama alınmadığı, sadece tutanak tutulduğu belirtildi.

"KOZMİK ODA"YA ARAMA 'MÜHRÜ'
Seferberlik Ankara Bölge Başkanlığı'nda yapılan ilk aramada "devlet sırrı saklıdır, arayamazsınız" gerekçesiyle hâkim ve savcıların alınmadığı odaya, bu defa yetkili askeri personel giremiyor. Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 125'inci maddesi uyarınca kozmik odada arama yapan Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi Hâkimi Kadir Kayan, yetkili askeri personelin de soruşturma bitene kadar kozmik odaya girmesini yasakladı. Kayan'ın talimatı üzerine 27 saat süren ve önceki gece 00.30'da biten 2'nci arama sonrasında kozmik odanın kapısı, herhangi bir belgenin imha edilme olasılığına karşı mühürlendi. Arama tamamlanıncaya kadar kozmik oda sadece hâkim Kayan'ın izniyle açılacak. Mahkeme heyetinin dün başlayan 3'üncü aramada 2008 ve 2007 yıllarına ait dosyaları da incelediği belirtildi.

TÜRKİYE'DE 2009 YILI BÖYLE GEÇTİ – TIKLAYINIZ