Diyarbakır'da izinsiz gösteri

Çarşamba 30.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 30.12.2009 16:53
ABONE OL
Diyarbakır'da KCK operasyonlarını protesto etmek için yapılan basın açıklamasının ardından izinsiz gösteri yapan gruba polis, tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti.

Terör örgütü PKK'nın sivil uzantısı KCK yapılanmasına yönelik bir süredir sürdürülen operasyon ile ilgili Bağlar ilçesi 5 Nisan Mahallesinde Barış ve Demokrasi Partisi'nce (BDP) basın açıklaması yapıldı.
Basın açıklamasını okuyan BDP Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak, belediye başkanlarına yapılan uygulamanın kabul edilemeyeceğini belirterek, serbest bırakılmasını istedi.

Açıklamanın ardından bir grup izinsiz yürüyüş yapmak istedi. Lezgin Avcı Caddesinde barikat kurup ateş yakan grup, polisin uyarısına rağmen dağılmadı. Daha sonra bazı kişiler panzer ve polise taş, molotof kokteyli ve havai fişekler attı. Polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulunarak grubu dağıttı. Grup ara sokaklara kaçtı.

Bu arada, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının terör örgütü PKK'nın sivil oluşumu KCK'ya yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında 23 kişinin tutuklanmasını protesto eden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Sur ve Kayapınar Belediyesi binalarına siyah bez asıldı.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde de KCK operasyonunu protesto etmek amacıyla, bir grup esnaf kepenk açmadı.