DTP'nin kapatma gerekçesi açıklandı

Çarşamba 30.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 31.12.2009 01:02
ABONE OL
Anayasa Mahkemesi'nin, Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) kapatılmasına ve bazı kurucularına siyasi yasak getirilmesine yönelik gerekçeli kararı bugünkü (31 Aralık) Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın 16.11.2007 günlü, SP.135. Hz. 2007/2 sayılı İddianamesi ile açılan davayı görüşen Anayasa Mahkemesi, 11 Aralık 2009 tarihli toplantısında aldığı kararla, DTP'yi temelli kapattı. Kapatma kararı açıklandığı anda yürürlüğe giren DTP'nin, eylemleri yanında terör örgütüyle olan bağlantıları da değerlendirildiğinde Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı nitelikteki fiillerin işlendiği bir odak haline geldiği anlaşıldığından, Anayasa'nın 68. ve 69. maddeleri ile 2820 sayılı Siyasî Partiler Kanunu'nun 101. ve 103. maddeleri gereğince kapatılması kararlaştırıldı.

Türk ve Tuğluk'un vekillikleri düştü

Gerekçeli kararın yayımlanmasıyla, Mardin Milletvekili Ahmet Türk ve Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk'un milletvekillikleri, bugünden itibaren sona erdi.

Beyan ve eylemleriyle Parti'nin kapatılmasına neden olan kurucuları dahil üyelerinden Abdulkadir Fırat, Abdullah İsnaç, Ahmet Ay, Ahmet Ertak, Ahmet Türk, Ali Bozan, Ayhan Ayaz, Aydın Budak, Ayhan Karabulut, Aysel Tuğluk, Bedri Fırat, Cemal Kuhak, Deniz Yeşilyurt, Ferhan Türk, Fehtah (Fettah) Dadaş, Hacı Üzen, Halit Kahraman, Hatice Adıbelli, Hilmi Aydoğdu, Hüseyin Bektaşoğlu, Hüseyin Kalkan, İbrahim Sunkur, İzzet Belge, Kemal Aktaş, Leyla Zana, Mehmet Salih Sağlam, Mehmet Veysi Dilekçi, Metin Tekçe, Murat Avcı, Murat Daş, Musa Farisoğulları, Mustafa Tuç, Nejdet (Necdet) Atalay, Nurettin Demirtaş, Orhan Miroğlu, Sedat Yurttaş ve Selim Sadak'ın da, 5 yıl süreyle bir başka partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve denetçisi olamayacakları hükmü yürürlüğe girdi.