Kozmik odada 5'inci arama

Çarşamba 30.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 30.12.2009 17:30
ABONE OL
Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı Kirazlıdere'deki Seferberlik Bölge Komutanlığı'nda hakim ararıyla yapılan aramaların beşincisine başlandı. Aramaları Ankara Adliyesi Hakimi Kadir Ayhan gerçekleştiriyor. Ayhan ve beraberindekiler karargaha saat 11.15'de giriş yaptılar.


ÇİÇEK : KARARGAH'TAKİ ARAMADA HUKUKİ BİR İŞLEM YAPILIYOR


Öte yandan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Özel Kuvvetler Komutanlığı karargahındaki aramada hukuki bir işlemin yapıldığını belirterek, "Türkiye, hukuki bir meseleyi siyasi çerçevede tartışıyor. Konuyu siyaseten tartıştığımızda herkes bulunduğu konuma göre bir sonuç çıkarmaya çalışınca ortaya kaos çıkıyor. Yanlış üslupla, eksik bilgiyle tartışıyoruz. Her işi siyasete bulaştırıyoruz" dedi. Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast iddialarına ilişkin soruşturmanın herkes için gizli olduğuna dikkat çekti ve "Vallahi ben bu konuda bir şey bilmiyorum" diye konuştu.

Çiçek, NTV'de Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtladı. Özel Kuvetler Komutanlığı'ndaki aramayı değerlendiren Çiçek şöyle konuştu: "Karargahtaki aramada hukuki bir işlem yapılıyor. Türkiye, hukuki bir meseleyi siyasi çerçevede tartışıyor. Konuyu siyaseten tartıştığımızda herkes bulunduğu konuma göre bir sonuç çıkarmaya çalışınca ortaya kaos çıkıyor. Yanlış üslupla, eksik bilgiyle tartışıyoruz. Her işi siyasete bulaştırıyoruz. Birden fazla arama yok, sadece aramaya ara veriliyor. Hukuk biraz ağır işler, her şey hemen aydınlanmaz. Ortada işlendiği iddia edilen bir suç konusu var, yetkili savcılık el koymuş. Bu soruşturma herkese gizli. Vallahi ben bu konuda bir şey bilmiyorum. MGK'da nelerin konuşulduğu bildiride var. Orada ne yazıyorsa, onlar konuşuluyor. MGK'nın gündemi erkenden yazan-çizen-konuşan tarafından belirleniyor. Tansiyon dışarıdan tespit ediliyor, gündem dışarıdan tespit ediliyor. Anayasaya göre gündemi Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı belirler. Halbuki bizde medya belirliyor. En az bir hafta evvelden vatandaşı bir konuya kilitliyoruz. Sanki MGK'da iki ayrı takım var, gırtlak gırtlağa girecek gibi takdim ediliyor. Her iki ayda bir sanki bir kavga, bir bilek güreşine tutuluyor."

ASKER SİVİL KAVGASI HAVASI YARATILIYOR

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, kurumlar arasında çatışma olup olmadığı yönündeki soruya ise şu karşılığı verdi: "Birbirimizi yanlış bulabiliriz ama bunun ötesine taşıyarak asker ve sivil bir kavgaya gidiyor havası yansıtılıyor, bu kesinlikle doğru değil. 7 yıldır MGK'ya katılıyorum, böyle bir atmosfer hiç olmadı. Her MGK'ya girerken rahatsız olduğum bir şey var, saat 10.00'dan itibaren canlı yayın araçlarını taşıyorsunuz. Neyin naklen yayınını yapacaksınız? Vallahi bazen ben bu toplantılarda bulundum mu diye tereddüte düşüyorum. TSK'ya karşı asimetrik savaşın merkezine getirip hükümet koyuluyor. Bu savaş kavramı bile benim kabul edeceğim bir husus değil." Çiçek dinlemeler konusunda ise, "Hakim dinleme kararı veriyorsa, o usule uygun bir karardır. Herhangi bir hakim kararı olmaksızın yapılan dinlemeler ise ayrı. Bunlar yasadışı dinlemelerdir. Yasadışı dinlemelerin önlenmesi için yeni düzenlemeye ihtiyaç var" diye konuştu.


*8 asker de serbest haberi için tıklayınız

*Bilişim masası kırıntı peşinde haberi için tıklayınız

*Yorulunca kozmik odada dinlendi haberi için tıklayınız


*Gündem haberleri için tıklayınız

*Siyaset haberleri için tıklayınız

*Anasayfaya dönmek için tıklayınız