DTP-PKK arasındaki bağlantı 'açık bir sır'

Perşembe 31.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 31.12.2009
ABONE OL
Anayasa Mahkemesi'nin DTP kararının gerekçesini yayımlandı ve Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk'un vekillikleri düştü. Örgüt ile parti arasında ideolojik bağlantı olduğunun tespitini yapan mahkeme DTP ile PKK arasındaki bağlantı için 'açık bir sır' dedi. Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan ve 37 vekile 5 yıllık siyasi yasak getiren kararın gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

AÇIK SIR: Demokratik düzende, terör eylemlerine karşı siyasi duruşunu açıkça belirlemeyen, suçu ve suçluları kınamayan ve gizleyen bir partinin varlığı hoşgörüyle karşılanamaz. Davalı Parti'nin bu bağlamdaki tutumu, Partinin PKK'yla olan ilişkisinin "açık bir sır" olarak nitelenmesi sonucunu doğurmaktadır. Bu gizli kabulle, terör yoluyla hak elde edilmesi bir yöntem olarak benimsenmektedir.

TERÖRLE DAYANIŞMA: Birçok eylem ve bunlara ilişkin yargı kararları davalı DTP ile PKK terör örgütünün bağlantı ve dayanışma içinde olduğunu göstermektedir.

TÜRK-KÜRT DİYE BÖLDÜ: DTP'nin, ... silahlı eylemlerde bulunan yasadışı PKK terör örgütünün ve bu eylemlerden hükümlü elebaşısının eylem ve politikalarını destekleyici nitelikte faaliyetlerde bulunmak suretiyle devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin yoğun olarak işlendiği parti haline geldiği anlaşılmıştır.

KAPATMA ZORUNLU: DTP hakkında verilecek bir kapatma kararının, ulusal güvenliğin ve anayasal düzenin korunması yönünde güdülen meşru amaçla orantılı, demokratik bir toplumda gerekli ve zorlayıcı bir toplumsal ihtiyaca cevap veren nitelikte olacağı açıktır. Hukuk devletine aykırı eylemlerin ilgili parti organlarınca kınanmadığı, suskun kalındığı ortamda davalı Parti'nin demokratik sisteme zarar vermesinin önüne geçilmesi anayasal zorunluluk halini almıştır.