Gül: Adaptasyon sürecinden geçiliyor

Kurumların yıpratılmamasını isteyen Cumhurbaşkanı Gül, "TSK ile ilgili tasvip etmeyeceğim şeyler çıkıyor. Yanlış yapan, her kurumdan çıkabilir" dedi

Perşembe 31.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 31.12.2009
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin içinden geçmekte olduğu sancılı dönemi yeni hukuka, yeni standartlara adaptasyon süreci olarak tanımladı. "Bugünkü hukukumuzla ilgili şeyleri kabullenmekte zorlanır gibi halimiz var. Bunları soğukkanlılıkla bir adaptasyon süreci olarak görmemiz lazım" diyen Gül, TSK başta olmak üzere emniyet ve istihbarat birimlerine de sahip çıkarak, "Kurumlarımızı yıpratmayalım" çağrısı yaptı. Çankaya Köşkü'nde düzenlenen "Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri" töreninden sonra gazetecilerle sohbet eden Gül, şu mesajları verdi:
Bir ülkeyi güçlü yapan, büyük yapan şey sadece ekonomisi, sadece gelişmesi değil. Kültür hayatı, sanat hayatı zengin olan ülkeler aynı zamanda güçlü de oluyor. O açıdan her şeyi dışlayıp sadece siyaset odaklı olmamız bizi körleştirir. Büyük ülkelerin gazetelerine bakın. Arkalarındaki kültür, sanat, spor sayfaları ne kadar güzel.
Türkiye'de hepimiz bir mevzu olunca sadece siyaset konuşuyoruz. Bu çok sağlıklı olmuyor. Kültür, sanat ve teknoloji ile ilgili konuların üzerini örtmemek lazım. Biraz bunları da tartışmak lazım. Gül, güncel soruları ise şöyle yanıtladı:
2010'dan itibaren siyasette ve Türkiye'nin normalleşmesi konusunda umutlu musunuz? Aslında her ülkenin meseleleri var. Ama Türkiye'de esas gördüğüm şey şu. Türkiye, AB ile katılım müzakeresi yapıyor. Yol haritası belli. Hayatın her dalında var bu. Bu şekilde demokratik, hukuki, sağlık eğitimle ilgili standartlarımızı yükseltiyoruz. Yeni standartlarımız, hukuk düzeyimiz bütün bunlarla ilgili adaptasyon şeysi çekiliyor. Yani bizim eski alışkanlıklarımız da var eski uygulamalarımız da var geleneklerimiz de. Ama bir de bugünkü hukukumuz var. Bugünkü hukukumuzla ilgili şeyleri kabullenmekte -dışarıdan baktığımızda- zorlanır gibi halimiz var. Bunları soğukkanlılıkla bir adaptasyon süreci olarak hep görmemiz lazım. Türkiye'nin daima geleceği parlaktır. Bunu herkes bilsin.

DEVLETİN YATAK ODASI

Ne tür zorlanmalardan bahsediyorsunuz? Bu son soruşturmalar diyelim. Şimdi belki cazip olması için 'devletin yatak odası' var, kozmik sırları var falan... Böyle bakınca o zaman insanlar 'Ne oluyor?' diyebilir. Halbuki ortada olan şeyler. Bir mevcut kanun var. Yasal ortam var. Adaptasyon derken yanlış anlaşılmasın. Bu işleri gayet soğukkanlı değerlendirenler var. O doğru. Burada şunu da ifade etmek isterim. Hukuk bugün uygulanıyor. Ve hukukumuza demokratik standartlarımıza herkes riayet edecek, uyacak. Beni rahatsız eden bir şey şu. Bazen konuşurken, yazılırken ölçüler öyle bir kaçıyor ki özellikle TSK ile ilgili tasvip etmeyeceğim şekilde şeyler çıkıyor. Bazen öyle şeyler oluyor ki..Vay efendim Diyarbakır'daki Emniyet Müdürü'nü biz kendimiz vurmuşuz gibi. Bazı şeyler çok ölçüsüz yapılıp ediliyor. Bunlar doğrusu rahatsız edici. Beni de rahatsız ediyor. Çok yanlış şeyler. Ama diğer taraftan hukuk neyse o uygulanıyor işte. O zaman kanunların uygulanmasından rahatsızlık duyuyoruz diye bir şey ortaya çıkar. Vay devletin yatak odasına girildi, sırları ortaya döküldü. Doğru şeyler değil bunlar. Hukukumuz sürekli bir şekilde en gelişmiş ülkelerdeki hukuka yaklaştırılıyor, standartlarımız buna göre yükseltiliyor. Bunlara bizim kendimizi de adapte etmemiz gerekir. Alışkanlıklarımızı, eski uygulamalarımızı bunları hep yeni hukuku yeni standartlarımızı göz önüne alarak yapmamız gerekir. Ama haksız şekilde kurumlara... Yanlış yapanlar her kurumun içinden çıkabilir. Toplumun bir parçasıdır o kurumlar da.Bundan dolayı kurumlarımızı yıpratmayalım. TSK'yı, emniyeti, istihbarat teşkilatımızı... Bunlar biraz değil büyük yanlışlar...

Uygulama ile hukuk arasında adaptasyon sıkıntıları yaşanıyor dediniz.. Uygulama ile adaptasyon değil. Adaptasyon konusu şu.. Bizim eski alışkanlıklarımız.

Seferberlik Tetkik Kurulu konuşuluyor ya. Alışkanlıklar derken benzeri alışkanlıklar mı kastediliyor? Tek bir şey söylemiyorum. Bu söylediğim alışkanlıkları askerlerle ilgili almayın. Bunu ben her alanla ilgili söylüyorum. Ben genel bir değerlendirme yaptım. Her söylediğim askerlerle ilintilendirilirse bu da yanlış bir şey olur doğrusu.

5 Ocak'taki erkler zirvesindeki mesajınızı bugünden paylaşır mısınız? Bunu geçen sene de yaptık biliyorsunuz.