Güzel ve yalnız ülkemiz artık yalnız değil...

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Ödülleri töreninde konuşan Abdullah Gül, yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın, Cannes'daki sözlerine atıfta bulunarak, "Güzel ve yalnız ülkemiz artık yalnız değil" dedi

Perşembe 31.12.2009
ABONE OL
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından sahiplerine verildi. Ödüle, sinema dalında yönetmen Nuri Bilge Ceylan, geleneksel sanatlar dalında Uğur Derman ile kültür ve sanat kurumu olarak Sakıp Sabancı Müzesi layık görüldü. Törene eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte katılan Cumhurbaşkanı Gül, törende yaptığı konuşmada, günümüz dünyasının hızla değiştiğini, bu çerçevede teknolojik ve ekonomik gelişmeler yaşandığını hatırlattı. Gül, "Ama gelişim sadece teknolojinin gelişmesi, ekonomilerin büyümesiyle ifade edilirse biraz yalın kalır. Ülkeler gelişirken sanat hayatı, kültür hayatı, fikir hayatı, entelektüel dünyası ve derinliği de genişliyorsa, etkili hale geliyorsa esas gelişme bu anlamda söz konusu olmaktadır'' dedi. Bu nedenle kültür ve sanat faaliyetlerine büyük önem verdiğinin altını çizen Gül, ülkemizin kültür ve sanat alanındaki başarılarını yakından takip ettiğini, sanatçıların başarılarıyla her zaman gurur duyduklarını söyledi.

GENÇ YAŞTA OLGUNLAŞANLAR
Ödüller verilirken sanatçıların bütün yaşamları boyunca verdiği eserlerin değerlendirildiğini anlatan Gül, önceki ödüllerin yaş olarak çok olgunlaşmış sanatçılara verildiğini, bu yıl genç yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın ödüle layık görüldüğünü ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, Ceylan'ın kısa sürede başarısını Türkiye sınırlarının dışına taşıdığını, Cannes Film Festivali'nde büyük ödül alarak bunu ispatladığını belirterek, bunun herkesi gururlandırdığını söyledi. Ceylan'ın Cannes Film Festivali'nde en iyi yönetmen ödülünü alırken, "Ödülü tutkuyla sevdiğim yalnız ve güzel ülkeme adıyorum' sözünü anımsatan Gül, "Bu söz bütün Türk halkı üzerinde büyük etki yaptı. Sanatçı kişiliğinizle duygularınızı böyle ifade ettiniz. Ama ben bir devlet adamı olarak şunu söyleyeyim; ülkemiz artık yalnız değil. Dışarıda ülkemizin destekçileri çok. Uluslararası kurumlarda en yüksek oyları alarak adaylar seçiliyor'' diye konuştu. Sanatçı Uğur Derman'ın tarihi mirasın bugünlere taşınmasında büyük emeği geçtiğini anlatan Gül, Derman'ın çok sayıda öğrenci yetiştirdiğini, özellikle hat ve ebru gibi geleneksel sanatların unutulmasını önlediğini ve bu sanatların yeniden cazip hale gelmesini sağladığını kaydetti. Sakıp Sabancı Müzesinin ödül almasının ise kurumsal anlamda büyük önem taşıdığının altını çizen Gül, müzeciliğin bir ülkenin bütün tarihi birikiminin, bütün insanlığın izlerinin sunulması olduğunu ifade etti.

EN GÜZEL ÜLKE TÜRKİYE

Yönetmen Ceylan da ödülün gurur verici olduğunu dile getirdi ve Cumhurbaşkanı Gül'e kendisi hakkındaki sözleri için teşekkür etti. "İnsanın kendi ülkesi tarafından ödüllendirilmesi çok başka bir şey'' diyen Ceylan, Türkiye'nin her yerini gezdiğini, dünyada birçok ülkeyi dolaştığını, ancak hiçbir ülkenin Türkiye kadar güzel ve zengin olmadığını söyledi. Türkiye'de binlerce yıllık kültürün çok zengin olduğunu belirten Ceylan, "Bu zenginlik, sanatçı olarak belki de beslendiğim yegane şey. Kültür siyasetin ötesinde bir şey. Korumak için hepimizin dikkatli olması lazım'' dedi.

KÜLTÜR VE SANAT ÖDÜLLERİ
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Ödül kazanan Prof. Dr. Uğur Derman ve yönetmen Nuri Bilge Ceylan'a ödüllerini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül verdi. Yine ödül kazanan Sabancı Müzesi'nin ödülünü de, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün elinden aldı.

Güler Sabancı, ödülü Sakıp Ağa'ya ithaf etti
SABANCI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, bu ödülle onurlandırıldıklarını, yüreklendirildiklerini ve takdir edildiklerini belirterek, jüri üyelerine teşekkür etti. Ödülü Sakıp Sabancı'ya ithaf eden Güler Sabancı, Sakıp Sabancı'nın 1970'li yıllarda Osmanlı hat koleksiyonu yapmaya başladığını anlattı. Müzenin gelecek nesillere nice etkinlikle hizmet vermesini dilediklerini belirten Sabancı, "Ülkemizin her şeyin en iyisine layık olduğunu bilerek çalışıyoruz'' dedi. Uğur Derman da 55 yıl önce hat sanatına başladığında bu konuyla uğraşanların sayılı olduğunu ifade ederek, ''Bütün bunlar Cumhuriyet rejiminin batıya dönmesinden oldu. Dönsün. Geleneksel sanatlarımız da korunsun'' diye konuştu. Derman, ödülü önceki büyük hattatlar adına aldığını ifade etti. Ödül töreninin ardından Gül ve ödül sahipleri birlikte fotoğraf çektirdi.