Hain pusudan muhtar çıktı

Reşadiye'de 7 askerin şehit olduğu olayla ilgili sorgulanan Gökköy Muhtarı Hidayet İlk tutuklandı. Görgü tanıklarına göre, muhtar, olaydan sonra teröristleri minibüsüyle kaçırdı

Perşembe 31.12.2009
ABONE OL
Tokat'ın Reşadiye İlçesi'nde 7 Aralık 2009'da 7 askerin şehit olduğu, 3 askerin de yaralandığı sisli pusunun ardından soruşturmayı yürüten Reşadiye Cumhuriyet Savcılığı, teröristlere yardım ettiği gerekçesiyle 4 gün önce 12 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlardan Doğu kökenli 11 işçi, karakoldaki askerlerle 'samimi' oldukları gerekçesiyle sorgulandı, ancak daha sonra hepsi de serbest kaldı.

SORGUDA ÇELİŞKİLİ İFADELER

Gözaltındaki bir diğer isim, saldırıya uğrayan askerlerin görevli olduğu Sazak Jandarma Karakolu'nun yakınındaki Gökköy muhtarı Hidayet İlk ise savcılıkta 6, mahkemede ise 7 saat olmak üzere 13 saat ifade verdi. Teröristlere yardım etmekle suçlanan muhtar, suçlamaları reddetti ancak çelişkili ifadeler verdi. Muhtar, "Terör örgütü elemanlarına yardım ve yataklık etmek" suçlamasıyla tutuklandı. Muhtarın görgü tanıklarının ifadesindeki 'sır' aracı kullandığı öne sürüldü. İddiaya göre, teröristlerle bağlantısı olan Hidayet İlk, bölgede günlerce keşif yaptı. Olay günü de saldırıdan hemen sonra tepelere kaçan teröristlerle buluştu. Beyaz minibüsüyle teröristleri alan muhtar onları bölgeden kaçırdı. Bu bilgiler görgü tanıklarının ifadeleriyle de doğrulandı. Olay sonrası teröristlerin kaçış güzergahlarındaki ayak izlerini takip eden olay yeri inceleme birimleri de, tepelerdeki tali yolda, ayak izlerinin yerini lastik izlerine bıraktığını belirlemişti. Bu da teröristlerin araçla kaçtığı şüphesini doğurmuştu. Suçlamaları kabul etmeyen muhtar, olay sırasında başka bir yerde olduğunu söyledi. Fakat nerede olduğunu tam olarak ispatlayamayan muhtarın, 'yanımdaydılar' diye şahit gösterdiği kişiler de muhtarı doğrulamadı. Gökköy Reşadiye İlçesine 28 kilometre mesafede, Sazak Jandarma Karakolu'na ise en yakın köy. 68 haneli köyde 119 kişi yaşıyor. Bölgede, bir dönem DHKP-C terör örgütünün çok güçlü olduğu, biliniyor. 29 Mart yerel seçimlerinde köyün 25 yıllık muhtarını geride bırakarak muhtarlık koltuğuna oturan İlk'in de 16 yıl önce DHKP-C'ye yardımcı olduğu iddiasıyla sorgulandığı ortaya çıktı.