İfadelerden geriye bu şüpheler kaldı

Perşembe 31.12.2009
ABONE OL
ÜÇ askerin tutuklama talebinin reddedilmesi ve serbest bırakılmalarının, "Üzerilerine atılı suçları işledikleri konusunda "kuvvetli şüphenin varlığını gösteren olgu ve bir tutuklama nedeni bulunmaması" gerekçe gösterildi. Askerlerin ifadelerinde şu çelişkiler göze çarptı:
Albay, yakalandıkları sırada su içmek istemesi üzerine kâğıdı yutacağının sanıldığını belirtti. Ancak notla yakalandığı sırada, bu notun polisler tarafından cebine konulduğu iddiasını neden tutanağa kaydettirmedi?
Askerlerin aracından çıkan krokinin TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in evinin bulunduğu bölgeyi, üzerlerinden çıktığı söylenen adres yazılı notun Arınç'ın oturduğu apartmanı işaret etmesi bir tesadüf mü?
Tamir için çizdiği iddia edilen krokinin araçta işi neydi? nİfadelerden Kurmay Albay Baki K.'nin bu zamana kadar bilgi sızdırdığına dair bir bilgiye ulaşılamadığı ortaya çıkıyor. Buna rağmen izlemenin niye bu kadar sürdürüldüğüne açıklık getirilemedi.
Seferberlik Bölge Başkanı Albay Yusuf A. "Bir yıldır izliyorduk" derken, neden diğer subaylar "İzlemeye temmuzda ara verip ekimde yeniden başladık" dedi?
İzleme emrinin şifahi olarak verildiği belirtiliyor. Emri kim verdi? Yazılı görev emri var mıydı? Bu emir kim tarafından imzalandı?
Seferberlik Bölge Başkanı Albay Yusuf A. krokilerle ilgili hem "Astsubayımız Murat U., bozulan bilgisayar yazıcımızı tamir için göndermiştir. Bu krokiyi götürecek olan askere çizdirmiştir" dedi hem de "Yine öğrendiğim kadarıyla krokiyi de Astsubay Murat U. çizdi" dedi. Bu ifade çelişkisi neden giderilemedi?
Hâkim Kadir Kayan, ifadelerden neden tatmin olmadı? Seferberlik Bölge Başkanlığı'ndaki arama niye sürdürüldü?
Albayın bir başkasına ait basın kartını kullanması ne derece doğru? 15 yıldır hiç kullanmadığını iddia ettiği sarı basın kartının bu kadar zaman cüzdanında unutması doğal mı?
Ajandada Cumhurbaşkanı Gül'le ilgili not neden vardı? Albayın kullandığı özel ajandaya oğluna kitap özeti çıkarttığı açıklaması tatmin edici bulundu mu? nBinbaşı, "Bize şifahi emir verilirken Baki Albay'ın Özel Kuvvetler'den bir personel ile görüşebileceği ve bunun izlenmesi söylendi" diyor. O zaman köstebek bir değil iki kişi mi?