2 tren kafa kafaya çarpıştı

Bilecik Valisi kazanın sinyalizasyondan kaynaklandığını belirtirken, TCDD, sistemin trafiğe uygun çalıştığını açıkladı

Bilecik'te kırmızı ışık ihlali yapan lokomotifin, başka bir trene çarpması sonucu, emekliliğe hak kazandığı halde çalışan 44 yaşındaki makinist Hikmet Koşay öldü. 2'si demiryolu çalışanı 12 kişi yaralandı. Kaza dün sabah saat 10.00 sıralarında Bilecik'in Vezirhan ilçesindeki tren istasyonuna yaklaşık 150 metre mesafede meydana geldi. Vezirhan- Osmaneli arasında yapımı devam eden hızlı tren çalışmaları nedeniyle hatta elektrik kesintisi uygulanıyordu. Kesintinin yaşandığı anlarda yolcu trenleri, yakıtla çalışan lokomotiflerle çekiliyor ve ulaşım böyle sağlanıyordu.

İKİ YIL ÖNCE DE KAZA
Eskişehir'den İstanbul'a yolcu taşıyan 11015 sefer sayılı Eskişehir Ekspresi, Vezirhan hareket şefliğini 150 metre geçtikten sonra elektrik kesintisi nedeniyle çekici lokomotifi beklemeye başladı. Bu sırada İstanbul'dan Eskişehir'e giden 11016 sefer sayılı Eskişehir Ekspresi'ni çeken lokomotif, bu treni istasyona bırakıp diğer treni çekecekti. Ancak çekici, kırmızı ışık ihlali yapınca raylar üzerinde bekleyen trene çarptı. Çarpmanın şiddetiyle o sırada tuvalette bulunan 44 yaşındaki makinist Hikmet Koşay ağır yaralandı. Olay yerine ulaşan kurtarma ekipleri tarafından sıkıştığı yerden çıkartılan ve kalp masajı yapılan makinist tüm müdahalelere rağmen öldü. Kazada TCDD personeli Ali Baltalı ve Hüseyin Ölçer de yaralandı. Ayrıca yolculardan Murat Tanrısever, Şevval Ardu, Kemal Berat Ardu, Dilek Ardu, Taha Şoför Takımcı, Ahmet Arpacı, Kadriye Tatar, Melek Vartu, Nurcan Sarsılmaz, Leyla Tatar yaralandı. Çekiciyi kullanan ve kırmızı ışıkta durmadığı iddia edilen çekicinin 2 makinisti gözaltına alındı. Kazaya sebep olduğu ileri sürülen makinistlerden Raşit Dikmen'in 12 Kasım 2008'de Pelitözü-Bilecik arasında kullandığı yük treniyle önde giden bir başka yük trenine çarptığı öğrenildi. Kazanın ardından tahliye edilen yolcular otobüslerle Eskişehir ve İstanbul'a gönderildi. Bu arada, kaza nedeniyle tren seferleri yapılamadı.

SİNYAL TARTIŞMASI

Kazadan sonra olay yerinde incelemede bulunan Bilecik Valisi Musa Çolak, iki trenin ray değişim yerinde sinyalizasyon hatasından kaynaklanan bir kazaya karıştığını belirterek, kazanın makas değişimi sırasında meydana geldiğini kaydetti. Trenlerin kafa kafaya çarpıştığını ifade eden Vali Çolak, ''Kazada ağır yaralanan makinist hayatını kaybetti. Kaza bölgesinde hızlı trenin deplase çalışması var. Çalışmalar sırasında elektrik kesilmiş. Elektrik olmadığı için trenler çarpışmış" dedi. TCDD Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada da "Sinyallerin faal olduğu, sinyal sisteminin trafiğe uygun olarak çalıştığı belirlenmiştir" denildi. Tren kazasıyla ilgili Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü tarafından kaza yerinde yapılan ilk incelemede, iki önemli bulguya ulaşıldı: Vezirhan'da duran trene çarpan İstanbul'dan gelen trenin makinisti Raşit Dikmen, 'kırmızı ışıkta' geçti. Trenin Otomatik Fren Sistemi olarak bilinen ATS iptal edilmişti. TCDD yetkilileri, ATS'nin açık olması halinde, kazanın yaşanmasının söz konusu olmayacağını bildirdi. Yetkililer, "Fren sistemi, makinist kırmızı ışık ihlaline yaptığı anda devreye giriyor. 35-40 kilometre hızla giden trenin de en fazla 75-90 metrede treni durduruyor. Eğer ATS açık olsaydı, kırmızı ışık ihlalinin yapıldığı noktadan 200 metre ileri de bulunan trenle bir çarpışma söz konusu olmayacaktı. Diğer yandan, ATS'nin neden kapalı olduğunu da araştırıyoruz. ATS'yi makinist mi kapattı yoksa, dört gün önce, bakımdayken mi kapatıldı, araştırıyoruz" dediler.

TANIKLAR ANLATIYOR
Serhat Görmüş (Hafif yaralı-yolcu):
Karşıdan gelen tren bize çarptı. Ön taraftaki vagonlar raydan çıktı. Dördüncü vagondaydım ben. Herkes kendi imkanlarıyla çıktı.
Serkan Katıgöz (Makinistin hayatını kaybettiği vagonun ikinci sırasında oturan 14 yaşındaki yolcu): Büyük bir gürültü duydum. Panik yaşandı, herkes çığlık atıyordu.İki koltuk arasında yere oturdum ve beklemeye başladım. Camdan biri bana 'buraya gel' diye diye seslendi. Uzatılan merdivenle aşağıya indim.

Tuna ÇAM - Rıdvan UYSAL - Çağdaş ÇETİNDEMİR - Aliye ÇETİNKAYA - Hamdi ATEŞ / ESKİŞEHİR / SABAH
BİZE ULAŞIN