Kar yeni yılla indi üç ilde beş ölüm

Kar ve tipi doğudan batıya yaşamı felç etti. Bin 200 köy yolu kapandı. Erzurum'da soba zehirlenmesinden aynı aileden üç, Adana'da devrilen sobanın çıkardığı yangından bir kişi öldü. Çorum'da ise kimsesiz bir vatandaş donarak yaşamını yitirdi

Yurdun büyük bölümünde etkili olan kar yağışı ve soğuk, hayatı felç etti.

İSTANBUL:Önceki akşam saatlerinde başlayan kar yağışı dün sabaha karşı etkisini kaybetti. Kar, Avrupa yakasında Silivri, Kınalı, İkitelli, Sarıyer, Zekeriyaköy, Anadolu yakasında ise Beykoz, Kavacık, Üsküdar, Çamlıca, Tuzla ve Pendik'te etkili oldu. Köprü ve viyadüklerdeki buzlanmanın önüne geçmek için tuzlama ve solüsyon çalışmaları yapıldı.

ERZURUM: 371 köy yolu kapandı. Aziziye ilçesinde soba zehirlenmesinden Halis Eşiyok (82), eşi Şükran (78) ve kızları Ayşe Sürücü (47) öldü. Aktaş mevkiinde İran plakalı otobüs, zincir takmak için yol kenarına park eden TIR'a, ardından yolcu otobüsüne çarptı. 6 kişi yaralandı. Tipi nedeniyle ekipler, kazaya karışan araçları yoldan çekmek için uzun süre uğraştı. Tekman'da eğitime 1 gün ara verildi.

AĞRI: Doğubayazıt-Van karayolu ve Tendürek geçidi ulaşıma kapandı. Mahsur kalan 50 araçtan 20'si Jandarma Karakoluna sığındı. 379 köy yolu ulaşıma kapandı. Taşkesen köyünde caminin minaresi, boş bir evin üzerine yıkıldı. İl merkezi, Taşlıçay ve Tutak ilçelerinde 2, Diyadin'de ise 1 gün okullar tatil edildi.

BİNGÖL: Karlıova'da, dün sabah yaya olarak ilçeye gitmeye çalışan bir köylüden haber alınamıyor.

HAKKÂRİ: Geçitli köyünden il merkezine gelmekte olan 6 araç, tipi nedeniyle Durunkaya Beldesi yakınlarında mahsur kaldı. Araçlar 2 saatlik çalışmayla kurtarıldı. 25 köy yolu da ulaşıma kapandı.

SİVAS: 44 köy yolu kapandı. 87 yerleşime elektrik verilemedi, 81 köyle haberleşme kesildi.

BOLU: 17 köy yolu ulaşıma kapandı. Bursa'da üst kesimlerde kar kalınlığı 15 santimetreye ulaşırken araçlar zincirsiz hareket edemedi. Yetkililer Bolu dağındaki buzlanma nedeniyle sürücüleri uyardı.

ÇANAKKALE:Kar il merkezi ve yüksek kesimlerde etkili olurken Çanakkale Boğazı'nda görüş mesafesi zaman zaman 50 metreye düştü.

ÇORUM:Kunduzhan mahallesinde bir barakada yalnız yaşayan N.Y., evinde donarak öldü.

KIRKLARELİ: Dereköy'de kar kalınlığı 2 santimetreye, Mahyatepe'de 25 santimetreye Demirköy'de 5 santimetreye ulaştı. Polis ekipleri, zincir ve halatı olmayanların yola devam etmesine izin vermedi.

VAN: 167 köy yolu ulaşıma kapandı. Gevaş'tabir fabrika ile bir lise pansiyonunun çatışı uçtu. Hizan'ın Kalkanlı köyü yakınlarında 35 köylüyü taşıyan 4 minübüs mahsur kaldı. Yardım ekipleri yola çıktı.

KARS: 123 köy yolu ulaşıma kapanırken, Sarıkamış'ta 1, köylerde ise 2'şer gün eğitime ara verildi. Bitlis'te 126, Bingöl'de 108, Gümüşhane'de 83, Muş'ta 40, Bayburt'ta 28, Zonguldak'ta 37, Van'da 167 köy ve 12 mezrayla ulaşım kesildi.

LODOS ETKİSİNİ SÜRDÜRDÜ

ADANA: Ceyhan'da saatteki hızı 62 kilometreyi bulan lodos nedeniyle şehir merkezindeki bazı ağaçlar kırılarak devrildi. Devrilen bir soba nedeniyle çıkan yangında ise Hatice Batarlar (85) öldü. Tufanbeyli ilçesinde hazı saatte 74 kilometreye varan fırtına sebebiyle evlerin çatıları uçarken, bazı hayvan barınaklarının duvarı çöktü.

KÜTAHYA: Pazarlar ilçesinde, şiddetli lodos Sofular'daki Merkez Cami'nin minaresini yıktı. Meteorolojik verilere göre hava sıcaklığı yurt genelinde 5 ila 7 derece azalacak. Yağış, önümüzdeki günlerde yurdun kuzey, iç ve doğu bölgelerinde etkili olacak.

KARADA BALIK

Ege'de lodos, deniz suyu seviyesini yükseltince balıkların karaya vurduğu bildirildi. Yunanistan'ın Simi, Patmos, Tilos ve Kilimli'deki kasabaların "Venedik'e döndüğünü" ve "Simi Adası'nda vatandaşların sokaklarda kepçelerle levrek kovaladıklarını" kaydettiler.
BİZE ULAŞIN