Mühür söken mimara 8 yıl istendi

Tamir ruhsatıyla Akmerkez'in çatısına yapılan kaçak inşaatla ilgili olarak, mührü sökerek inşaatı devam ettirdiği belirtilen kadın mimar için, 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

İSTANBUL'UN önde gelen alışveriş merkezlerinden Akmerkez'deki 2 bin metrekare kaçak inşaatı SABAH'ın haber yapmasıyla başlatılan savcılık soruşturması tamamlandı. Akmerkez Kat Malikleri Kurulu ve Onarımdan Sorumlu Yüksek Mimar Filiz Yılmaz aleyhinde "imar kirliliğine neden olmak ve mühür bozmak" suçlamasıyla 1.5 yıldan 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

SUÇLAMALARI REDDETTİ

Beşiktaş ve Büyükşehir belediyelerinin suç duyurularıyla 6 aydır yürütülen soruşturma tamamlandı. Savcılığın inceleme tutanağına göre, Beşiktaş Belediyesi'nin 8 Mayıs'ta yapı tatil tutanağında, yapının çarşı katlarında korkuluk, döşeme kaplaması, dış cephe kaplamasında projeye aykırı davranıldığı ve bu nedenle teras kısmının mühürlendiği, Boğaziçi Yasası'na aykırılıktan suç duyurusunda bulunulduğu vurgulandı. İddianamede, 20 Mayıs'taki kontrolde inşaatın devam ettiğinin tespit edildiği vurgulandı. Mühürlü yer sökülmesine rağmen inşaatın devam ettiğinin fotoğraf ve bilirkişi raporuyla da sabit olduğunu belediye yetkililerinin suç duyurusu dilekçelerinde sunduğu belirtilen iddianamede, şüpheli Filiz Yılmaz'ın da ifadesinin alındığı vurgulandı. Yüksek Mimar Filiz Yılmaz ise ifadesinde Akmerkez Kat Malikleri Kurulu adına bakım onarım faaliyetlerini kendisinin yürüttüğünü ve tüm yetkinin kendisinde olduğunu anlattı. Yılmaz suçlamaları kabul etmedi.
BİZE ULAŞIN