Provokasyon, tahrik ve söylentiyle başladı

EDİRNE'DE, önceki hafta karşıt görüşlü iki grup arasında yaşanan olaylarla ilgili soruşturmada "provokasyon" iddialarını güçlendiren bulgulara ulaşıldı. Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı, olaylardan çok kısa süre önce ülkücü, solcu, ulusalcı ve Türk-Kürt çatışmasına duyarlı kesimlerin provoke edildiğini belirledi.

GERGİNLİK SÜRÜYOR

Gerginlik, İstanbul'dan Edirne'ye gelen yaklaşık 150 kişilik grubun, 5 üniversite öğrencisinin 22-29 Aralık 2009'da DHKP/C propagandası yaptıkları gerekçesiyle tutuklanmasını protesto etmek istemesi üzerine yaşanmıştı. 3 Ocak günü, Edirne TEM Otoyolu gişelerinde otobüsleri durdurulan grup ile onlara tepki için toplanan Edirneli bir başka grup karşı karşıya gelince olay çıkmıştı.

DUVARLARA AYET

Olayın ardından açılan soruşturmada, Edirne halkını provoke etmeyi amaçlayan bir planın adım adım uygulamaya sokulduğu saptandı. Savcılığın tespitine göre, önce bazı solcu ve ülkücü gruplar tahrik edildi. Buna göre, olaylardan çok kısa bir süre önce, aralarında Atatürkçü Düşünce Derneği, Edirne Ülkü Ocakları Derneği, Trakya Üniversitesi Kampusu ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin de bulunduğu bazı kuruluşların duvarlarına Kuran ayetlerine yer verilen sloganlar yazıldı. Sloganlarda, "Kendi nefsini ilah edinme, Allah' a itaat et", "Kahrolsun laik T.C." gibi ifadeler yer aldı. Yazıların altında "Erdemliler" imzası vardı. Ancak arşiv çalışmasında bu imzanın daha önce hiç kullanılmadığı tespit edildi. Bu da provokasyon iddialarını güçlendirdi. 6 Aralık'ta 2009'da Diyarbakır'da düzenlenen mitingde bir gencin öldürülmesinin ardından 10 Aralık'ta Edirne'de protesto gösterisi düzenlendi. İddiaya göre bu protesto gösterisi de provokasyona dönüştürülmek istendi. Gösteri yapan gruba, çeşitli sivil toplum örgütleri, ulusalcı gruplar ve bir partinin sempatizanlarından oluşan büyük bir grup sloganlar eşliğinde karşı çıktı. .

SÖYLENTİ YAYILDI

Bulgulara göre 3 Ocak'ta çıkan son olaydan önce de provokatörler iş başındaydı. Bir grup, internette "Edirne'ye PKK'lılar gelecek, saldıracaklar, adam toplayalım, sopa ve sapan hazırlayalım" diye söylenti yaydı. Grubun, bazı siyasi parti teşkilatlarını ve Roman vatandaşları örgütlemeye çalıştığı da tespit edildi. İstanbul grubunun, Edirne PTT yakınında toplandığı sırada büyük Türk bayrakları hazır edildi. "Edirne'de Hain Yok, Edirne Türktür Türk Kalacak, Apo'nun Piçleri Yıldıramaz Bizleri, Kahrolsun DTP, Kürt - Türk Kardeştir" sloganları atıldı. 150 kişilik grubun DHKP-C sempatizanı olmasına rağmen, karşıt grubun PKK ve DTP aleyhine slogan atması provokasyon iddialarını daha da güçlendirdi. 150 kişiye saldırmayı amaçlayan grubun içinde alkol ve uyuşturucu bağımlısı kişilerin de bulunduğu anlaşıldı.
BİZE ULAŞIN